Çarlık Rusyası'nın 40 bin Türkmen'i katlettiği Göktepe Katliamının bugün 142. yıl dönümü kaydediliyor.

Türkmenistan'ın Göktepe Kalesi'nde kadın, çocuk, ilim insanı demeden binlerce Türkmen'i katleden Çarlık Rusya’sının katliamları bugün yeniden hatırlanıyor. Tarihi boyunca katliamlara imza atan Çarlık Rusya’sı döneminde Rusların Türkmenlere karşı yaptığı zulüm olan Göktepe Katliamının 142’nci yıl dönümü.

Göktepe Katliamı

Türkmenistan’daki Yengi Şeher (Yeni Şehir) Kalesi 1881 yılında işgalci Rus Çar İmparatorluğu ordusu tarafından Türkistan coğrafyasında hakimiyet kazanma hedefiyle ele geçirildi. İşgalciler, Göktepe şehrini güçlü bir şekilde korumayı amaçlayan binlerce Türkmen'i Göktepe Kalesi'nde kuşattı. 23 gün süren işgalde, 6 bin Rus askeri işgal bölgesinde Türkmenlere saldırdı. 

Hafızlıkta 48 Yılın Rekoru Kırıldı! Hafızlıkta 48 Yılın Rekoru Kırıldı!

40 Bin Türkmen Katledildi

Çarlık Rusya’sı burada tarihi belgelere göre asker, kadın, çocuk, yaşlı demeden 40 bin Türkmen'i katletti. Göktepe Kalesi'ni güçlü bir şekilde koruyan binlerce Türkmen bu katliamda hayatını kaybetti. 

Katledilen Türkmenler Her Sene 12 Ocak'ta Göktepe Kalesi'nde Anılıyor

Türkmenistan’da her 12 Ocak’ta Devlet Başkanı, Bakanlar Kurulu üyeleri, milletvekilleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yabancı misyon şefleri ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile anma töreni düzenleniyor. Anma töreni, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat’a 50 kilometre uzaklıktaki Göktepe Kalesi’ndeki Şehitler Camii’nde yapılıyor.

Kaynak: QHA