ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Irak’ta yeni kurulan hükümeti tebrik etmek üzere Başbakan Muhammed Şii el-Sudani’yi telefonla aradı.

ABD yönetimi ile yeni Irak yönetimi arasındaki ilk üst düzey resmi temas gerçekleşti.

Dışişlerinden yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Antony Blinken bugün Irak Başbakanı Muhammed Şii el-Sudani ile görüştü ve kendisini 27 Ekim'de Irak hükümetinin kurulmasından dolayı tebrik etti.” bilgisi verildi.

"Ermenistan, Karabağ ile İlgili Üçlü Anlaşmaları Uygulamıyor" "Ermenistan, Karabağ ile İlgili Üçlü Anlaşmaları Uygulamıyor"

Açıklamada, Blinken’ın Irak liderine “ABD'nin insan haklarına saygıyı geliştirmek, ekonomik fırsatları artırmak, Irak'ın enerji bağımsızlığını geliştirmek ve iklim krizini ele almak” için Irak hükümetiyle çalışmaya istekli olduğunu aktardığı bildirildi.

ABD’nin DEAŞ’ı kalıcı bir yenilgiye uğratma konusunda Irak'ı destekleme taahhüdünü yinelediği kaydedilen açıklamada, “Bakan, Başbakan Sudani'nin reform çağrısını ve yolsuzlukla mücadele sözünü memnuniyetle karşıladı. Bakan ve Başbakan ayrıca ABD-Irak Stratejik Çerçeve Anlaşmasına karşılıklı bağlılıklarını ve Irak'ın güvenliğini, istikrarını ve egemenliğini korumaya yönelik ortak çıkarlarını görüştüler.” ifadelerine yer verildi.