Rusya'nın Ukrayna'ya karşı kullandığı SİHA'ların ABD yapımı olduğu ortaya çıktı. Savaşta Ukrayna tarafında olduğunu belirten ABD, bir yandan Rusya'ya dolaylı olarak silah satmaktan geri durmuyor.

Küresel silah ticaretinin yüzde 40'nı kontrol eden Amerikalı şirketler için her gerginlik ve savaş satışların artması demek. ABD savaşın başından beri Ukrayna'ya 17 milyar dolar silah yardımında bulundu.

ABD, Ukrayna tarafında olduğunu beyan etse de Rusya'nın İran'dan aldığı aldığı SİHA'ların 76 parçası, 14 Amerikan şirketi tarafından üretildiği ortaya çıktı. Amerika Birleşik Devleti, savaşın her iki tarafıyla ilişkilerini geliştirmesine rağmen Türkiye'nin Ukrayna'ya verdiği SİHA'ların denetlenmesini istiyor. ABD'nin bu tutumu tartışmaları beraberinde getirdi.

'Siha Satışları Tehlikeli'

ABD'li Senatör Bob Menendez, Türkiye'nin SİHA'larına ilişkin, "Türk insansız hava araçları geçen yıl Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki savaşta belirleyici bir rol oynadı. O zamandan beri Polonya, Fas ve Ukrayna, Bayraktar TB2'yi satın aldı ve Angola, Etiyopya, Nijer, Nijerya ve Ruanda da dahil olmak üzere diğer birçok ülke de ilgilendiğini belirtti. Türkiye'nin drone satışları tehlikeli, istikrarı bozucu ve barış ve insan hakları için bir tehdit. ABD bunun bir parçası olmamalı. Amerikan parçalarının bu Türk silahlarına dahil edilmesinin engellenmesi gerektiğinin bir teşhisi" ifadelerini kullanmıştı.

İngiltere'de Grev Dalgası Giderek Büyüyor İngiltere'de Grev Dalgası Giderek Büyüyor

Kaynak: Yeni Şafak