ABD’den Dodik’e Küçümseyici Cevap

dailyummah 140

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in ABD’nin Saraybosna büyükelçisini “bir tıklamayla” dinlediklerine ilişkin açıklamasına ABD’den alaycı bir cevap geldi.  

Perşembe günü konuya ilişkin bir açıklama yayınlayan ABD Saraybosna Büyükelçiliği, Dodik’in ifadelerinin boş sözlerden ibaret olduğunu iddia etti. AP Ajansı’nın haberine göre açıklamada ayrıca Dodik, ayrılıkçı politikalarıyla Bosna Hersek dahilindeki Sırp entitesinin geleceğiyle kumar oynamakla itham edildi.

Seçim kampanyası konuşmasında ABD Büyükelçisi Michael Murphy ve büyükelçilik yetkililerini dinlediklerini açıkça beyan eden Dodik, “Sadece onlar bizi değil, biz de onları dinliyoruz. Bir “tıklamayla”  ne konuştuklarını biliyoruz. Biz devletiz” diye konuşmuştu.

Büyükelçilik açıklamasında, “Dodik’in tüm boş sözleri, Sırp Cumhuriyeti’nin bir devlet olmadığı temel gerçeğini değiştiremez. Sırp Cumhuriyeti, Bosna Hersek devleti dahilindeki iki entiteden biridir. Kendisinin Bosna Hersek dahilinde bağımsız bir Sırp Cumhuriyeti arayışı, entite ve burada yaşayanları korumak değil, bunların geleceğiyle kumar oynamaktır” denildi.

Kaynak: Balkan News