İİT: Su güvenliğini garanti altına alan yasalar çıkarılmalı İİT: Su güvenliğini garanti altına alan yasalar çıkarılmalı

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) Direktör Yardımcısı Isobel Coleman, ajans aracılığıyla ABD’nin Suriye krizine müdahale kapsamında Ürdün’deki Suriyeli mültecilere 55 milyon dolarlık ek gıda yardımı yapacağını açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın Ürdün resmi haber ajansı PETRA’dan aktardığı habere göre USAID’ın, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) aracılığıyla sağlayacağı bu finansman 460 binden fazla Suriyeli mültecinin acil gıda ihtiyaçlarını karşılayacak. Ayrıca mültecilere Ürdün mağazalarından alışveriş yapabilmeleri için nakit yardımı da yapılacak. Bu da yerel ekonominin kalkınmasını sağlayacak.

Coleman, “Yaklaşık 12 yıl önce Suriye’deki krizin patlak vermesinden bu yana, yüz binlerce Suriyeli güvenli bir sığınak aramak için komşu ülke Ürdün’e geçti. Ürdün, dünyadaki en fazla üçüncü Suriyeli mülteci sayısı olan 670 binden fazla kayıtlı Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor” dedi.

USAID’ın desteğiyle WFP, Ürdün’deki Suriyeli ve diğer savunmasız mültecilere her ay temel gıda yardımı sağlıyor.

Coleman, “ABD, Suriye’deki krize yanıt veren en büyük insani yardım bağışçısı olmaya devam ediyor. Çatışmanın başlangıcından bu yana Suriye ve bölge genelinde yaklaşık 16 milyar dolarlık insani yardım sağladı. İhtiyaçların ölçeği, aciliyeti ve mevcut finansman açıkları göz önüne alındığında, diğer bağışçıları Suriye halkını desteklemeye çağırıyoruz” dedi.

Kaynak: Şarku'l Avsat