Afganistan İslam Emirliği, DEAŞ-Horasan’a karşı operasyon başlattı

20211115t133141 1636975901335949600

Afganistan İslam Emirliği, Afganistan’ın güneyindeki Kandahar eyaletinde DEAŞ’ın yerel kolu DEAŞ-Horasan’ın sığınaklarına yönelik operasyon başlattı.

AFP’ye konuşan Kandahar Emniyet Müdürü Abdulgaffar Muhammedi, DEAŞ-Horasan’a yönelik operasyonların dün gece yarısı Kandahar eyaletinin en az dört ilçesinde başladığını ve bu sabaha kadar devam ettiğini söyledi.

Muhammedi, “Şu ana kadar 4 DEAŞ unsuru öldürüldü. Bunlardan biri kendini evin içinde havaya uçurdu. 10 kişi de sağ olarak ele geçirildi” dedi.

İsmini vermeyi reddeden Taliban istihbarat teşkilatının bir üyesi ise, operasyonda en az 3 sivilin öldüğünü bildirdi.

On yıllardır süren savaşın ardından güvenliği önceliği haline getiren Taliban hareketi, 15 Ağustos’ta iktidara geri dönmesinden bu yana DEAŞ-Horasan’ın bir dizi saldırılarıyla karşı karşıya kaldı.

Örgüt, Taliban’ın iktidara gelmesinden bu yana geçen üç ay içinde Celalabad, Kunduz, Kandahar ve Kabil’de eylemlerde bulundu.

DEAŞ-Horasan, geçen ay Kandahar’daki bir Şii camisine düzenlenen ve en az 60 kişinin ölümüne ve çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan intihar saldırısının sorumluluğunu üstlendi.

Kaynak: Şarkul Avsat