Afrika Birliği: Etiyopya müzakereleri ateşkes olmadan gerçekleşmeyecek

Obasanjo 1

Afrika Birliği’nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Olusegun Obasanjo, Etiyopya’da bir yıldır devam eden savaşın diyalog ile sona ermesini umduğunu ancak acil bir ateşkes olmadan görüşmelerin yetersiz kalacağını belirtti.

Nijerya eski Cumhurbaşkanı olan Obasanjo, binlerce kişinin ölümüne ve iki milyon kişinin yerinden edilmesine neden olan çatışmayı sona erdirmek için çaba yürütürken, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’nin (TPLF) Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya gireceğine dair korkular tüm diplomatik faaliyetleri artırdı.

Başbakan Abiy Ahmed ve TPLF liderliği ile yaptığı görüşmelerin ardından Perşembe günü Etiyopya’dan ayrılan Obasanjo, çatışmaya barışçıl bir çözüm bulmaya yönelik ortak zemini güvence altına alma konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Ancak son haftalarda çatışmaların yoğunlaşması ve TPLF’nin coğrafi olarak önemli kazanımlar elde ettiğini iddia etmesine değinen Obasanjo, “Bu görüşmeler saldırıların tırmandığı bir ortamda gerçekleşemez” diye uyardı.

Tüm tarafların liderlerini askeri saldırılarını durdurmaya çağıran Obasanjo, bunun diyalog için bir fırsat sağlayacağına dikkati çekti.

Etiyopya, geçtiğimiz Perşembe günü saldırıların durdurulması, TPLF’nin komşu Amhara ve Afar bölgelerinden çekilmesi ve hükümetin meşruiyetinin tanınması dahil olmak üzere isyancılarla olası görüşmeler için koşullar belirledi.

TPLF ise, geçen yıl çatışmaların patlak verdiği Tigray’a yardımların girmesi için izin verilmesini talep etti.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, 18 Ekim’den bu yana bölgeye kara yolundan yardım girmedi ve Afar’da giriş izni bekleyen 364 yardım tırı var.

Abiy Ahmed, isyancıların ordu kamplarına yönelik saldırılarına misilleme olduğunu söyleyerek, geçtiğimiz Kasım ayında TPLF’ye karşı askeri operasyon başlattı.

2019 Nobel Barış Ödülü sahibi Abiy Ahmed, hızlı bir zafer sözü verse de, TPLF Haziran ayı sonlarında Tigray’ın çoğunu geri aldı ve ardından Amhara ve Afar bölgelerinde ilerledi.

Kaynak: Şarkul Avsat