Afrika, İnternete En Az Bağlanan Kıta

dailyummah 161

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dün yayınlanan güncel istatistiklere göre 2022’de dünya nüfusunun üçte biri halen internet erişimine sahip değil.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şu an dünya çapında yaklaşık 5,3 milyar kişi internet kullanıyor. Büyüme teşvik edici olmaya devam etse de altyapıya yönelik yeni yatırımlarda ve yeni dijital becerileri çekme eğitiminde yeni bir ivme görülmüyor. 2030 yılına kadar dünya nüfusunu birbirine bağlama fırsatı giderek azalıyor.”

Bu yıl 2,7 milyar kişi halen internete erişim sağlayamazken, Kovid-19 pandemisinden önce sayıları 2021’de 3 milyar, 2019’da da 3,6 milyardı.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Genel Sekreteri Houlin Zhao duruma ilişkin şunları söyledi:

“İletişim açısından bize iyi bir ivme kazandırdı. Ancak herkesin dijital hizmetlerden yararlanmasını sağlamak için aynı hızı korumalıyız. Bu da ancak ağlara ve dijital teknolojilere daha fazla yatırım ve en iyi modellerden ve eğitim süreçlerinden ilham alan yasalar yapılması yoluyla başarılabilir.”

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, dünya nüfusunu tamamen internete bağlı hale getirme hedefinin önünde iki büyük engel olarak, çevrimdışı kalan nüfusun aynı zamanda ulaşılması en zor kesim olması ve basit ağ erişiminden düzenli ve kolay erişime geçmenin zorlukları olduğunu belirledi.

Birlik, oldukça yavaş bağlantı hızı, ekipman ve abonelikler için çok yüksek fiyatlar, dijital kültür eksikliği veya hatta kültürel ve dilsel engellerin yanı sıra cinsiyet ayrımcılığı ve elektriğe erişimin olmaması gibi engellerin ise genellikle hafife alındığını vurguladı.

Bölgeler arasında da önemli farklılıklar bulunuyor. Afrika’nın 6 bölgesi, en az internet bağlantısına sahip olmaya devam ediyor. Afrika’da nüfusun yüzde 40’ının internete erişimi bulunmuyor. Arap ülkelerinde bu oran yüzde 70’e ulaşıyor.

Asya Pasifik bölgesinde internet yayılımı 2021’de yüzde 61 olarak kaydedilmişken bu yıl yüzde 64’e yükseldi.

ABD, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Avrupa’da ise bu oran yüzde 80’in üzerinde.

Avrupa Kıtası, nüfusunun yüzde 89’unun internete erişiminin olmasıyla ilk sırada yer alıyor.

Kaynak: Şarku’l Avsat