Aleksandar Vucic, Kurti ve Djukanovic’ten Sırbistan’ı rahat bırakmalarını istedi

dailyummah 229

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan’ın Çin’den aldığı HQ-22 hava savunma sisteminin bir savunma silahı olduğunu söyleyerek Karadağ ve Kosova’dan gelen açıklamaları eleştirdi.

Kosova ve Karadağ’ın hava kuvvetleri söz konusu olduğunda Sırbistan’ın sivrisinek kovucu sprey almış olmasının daha iyi olacağını belirterek “şaka ettiğini” söyleyen Vucic, savunma silahı alarak nasıl güvenlik endişesine neden olduklarını anlayamadığını ifade etti.

aleksandar vucic

Aleksandar Vucic’ten Kosova ve Karadağ’a eleştiri

Son altı ay içerisinde Sırbistan aleyhindeki karalama kampanyasının hız kazandığını ileri süren Vucic, Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic’in aleni bir şekilde yalan açıklamalarla kendilerini sözde kurban, Sırbistan’ı da büyük ve tehlikeli bir saldıgan olarak göstermeye çalıştığını iddia etti.  

Kurti ve Djukanovic’e seslenen Vucic, “Sizden ricam, Sırbistan’ı rahat bırakmanız. Yalan söylemek ve kamuoyunu aldatmaktan vazgeçin. Sırbistan, kendi halkının istediği şekilde kendi yolunu bulacaktır. Kızmayın ama bir kez daha özür dileyerek söylüyorum, kendi ülkemizi yalnız başımıza korumak istediğimiz ve bunu bizim adımıza NATO’nun yapmasını istemediğimiz için gururluyuz. Bizim farkımız bu ve bundan utanmıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News