Alman siyasetçi Braun: “Ezan, din özgürlüğüdür.”

helge braun ezan 1280x720 1

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin genel başkan adayı olan Helge Braun, Almanya’da camilerden ezan okunmasının, bu ülkede dini yaşama özgürlüğünün bir parçası olduğunu söyledi.

Federal Almanya Başbakanlık Müsteşarı ve Armin Laschet sonrasında Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin genel başkan adayı olan Helge Braun, Almanya’da camilerden ezan okunmasının, bu ülkede dini yaşama özgürlüğünün bir parçası olduğunu söyledi.

Bild Live adlı internet yayınının “Die richtigen Fragen: Doğru Sorular” programına katılan Helge Braun, bu ifadeleri ile Almanya’da camilerde açıktan ezan okunmasına karşı olmadığını ifade etmiş oldu.

Alman basınında yer alan haberlere göre, Helge Braun, “Almanya’da (ezan okunması) çok tabiî kabul edilen bir şey” şeklinde konuştu.

Almanya’da Köln belediyesinin 2 yıl süreyle camilerden Cuma ezanı okunmasına belirli şartlarda izin vereceğini açıklamasıyla bir ezan tartışması başlamıştı. Bu arada, geçen Cuma günü Frankfurt yakınlarındaki Raunheim kasabası günde bir defa açıktan ezan okunmasına müsaade etmişti.

Kaynak: Camia