Altın madalya kazanan sporcular Çin’i kınadı

dailyummah 245

16 gün süren Pekin Kış Olimpiyatları, 20 Şubat’ta sona erdi. Altın madalya kazanan bazı sporcular ülkesine döner dönmez Çin’i soykırım yapmakla suçladı.

Amerika’nın Sesi (VOA) nın bildirdiğine göre günümüzde pek çok ülke ve uluslararası kuruluşun boykot, protestolarıyla başlayan Pekin soykırım Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan bazı yabancı sporcuların özgür dünyaya, kendi ülkelerine dönüşlerinden Hemen sonra Çin’i suçlamaya başladıkları belirtildi.

Almanya’ya döndükten sonra Basına konuşan sporcu Natalie Geisenberger Çin’e bir daha asla gitmeyeceğini söyleyerek “Çin’e gitmeyi kendim seçmedim, Zira Uluslararası Olimpiyat Komitesi Pekin’in Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmasına izin verdiği için gitmek zorunda kaldım.” Dedi.

Huzurlu bir hayat istiyorum

Alman sporcu Pekine gitmeden önce Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin, insan hakları sicili oldukça kötü olan Çin’in Olimpiyatlara ev sahipliği yapmasına izin verme kararını şiddetle kınamıştı. Ancak Pekin ziyaretinden sonra insan hakları konularında sessiz kalmaya karar verirken 8 Şubat’ta Soykırım Olimpiyatları sırasında “Ne zaman, nerede ve ne söylediğinize dikkat etmelisiniz” açıklamasını yaparak üzerlerindeki baskıyı dünya kamuoyuna yansıtmıştı.

Kış Olimpiyatları’nda erkekler sürat pateninde iki altın madalya kazanan İsveçli Nils van der Poel, Pekin’e giderken Çin’in insan hakları sicili hakkında yorum yapmaktan kaçınarak “huzurlu bir hayat istiyorum. Daha yapacak çok işim var. Şu an girmek üzere olduğum sistemi eleştirmek mantıksız.” Açıklamasını yapmıştı.

Olimpiyatlar sona erip ülkesine döndükten sonra ise Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ni (IOC) eleştiren İsveçli sporcu, Olimpiyatları açıkça insan haklarını ihlal eden Çin’e devretmenin “sorumsuzca” olduğunu belirtti.

altın madalya çin

Dünya Atletizm Birliğinden uyarı

Olimpiyatlar öncesinde, Dünya Atletizm Birliği Genel Sekreteri Rob Kochler, uluslararası sporcuların korunması gerektiğini ve Çin’deki güvenlik tedbirleri göz önüne alındığında, yarışma sırasında insan hakları sorunları hakkında konuşmaktan kaçınmaları gerektiği konusunda uyarı yapmıştı.

Ayrıca ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de sporculara dikkatli olmalarını tembihleyerek “Çin rejimi acımasız ve kötü niyetli.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bunun dışında Twitter, Pekin Kış olimpiyatları boyunca, Soykırımsdan dikkatleri dağıtmak için Çin propaganda yaptığını tespit ettiği 3 bini aşkın troll hesabı kaldırdığını açıkladı.

Bilindiği üzere Pekin’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’na karşı ABD, Avustralya, Birleşik Krallık, Kanada, İskoçya, Kosova, İsviçre, Danimarka, Japonya, Almanya ve Yeni Zelanda doğrudan veya dolaylı bir şekilde İnsan Hakları sicili oldukça bozuk olan ve işgal ettiği Doğu Türkistan’da sistematik soykırım, insanlığa karşı suç işleyen, Tibet, Hong Kong ve İç Moğolistan’da insan hakları ihlallerine imza atan Çin rejimini boykot etmişti.

Buna rağmen Çin hiçbir suç işlemiyormuşçasına 4-20 Şubat 2022 tarihleri arasında, soykırımın gölgesi altında Pekin Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yaptı. Hem de 1936’da tertip edilen Nazi olimpiyatlarında nasıl Yahudi sporcular soykırımı gizlemek için kullanıldıysa Uygur Türkü sporcularda meşale taşıyıcı olarak kullanıldı.

Kaynak: Türkistan Press