Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, dün yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi'nde, hiçbir adayın seçilme yeterliliğini kazanamadığını, daha önceden ilan edilen Seçim Takvimi'ne göre, 28 Mayıs 2023 Pazar günü ikinci tur seçimlerinin yapılmasına karar verildiğini bildirdi.

Kesin olmayan geçici sonuçlara göre, Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 49,51, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzde 44,88, Sayın Sinan Oğan'ın yüzde 5,17 ve Sayın Muharrem İnce'nin yüzde 0,44 oy aldığı belirlendi.

HDP, sokağa çıkma çağrısında bulundu! HDP, sokağa çıkma çağrısında bulundu!

Oy verme işlemi devam ederken, CHP'nin Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayları İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ABB Başkanı Mansur Yavaş, Anadolu Ajansı'nı hedef aldı; ellerindeki veriye göre Kemal Kılıçdaroğlu'nun önde olduğunu iddia etti. 

İki isim, günün ilerleyen saatlerinde Kılıçdaroğlu'nun seçimi kazanacağını da savundu. Ancak oy sayımı bitince iddiaları boşa çıktı. 

Öte yandan, oy sayımı devam ederken CHP medyasının kaynağı ANKA Haber Ajansı'nın sistemi çöktü. 

Muhalefet medyası da ANKA'yı referans gösterip, Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçimlerde önde olduğu algısı oluşturmaya çalıştı. 

ANKA'dan, seçim akşamı yaşananlarla ilgili açıklama yapıldı. Ajansın paylaştığı veriler, muhalefetin iddialarının aksine, Erdoğan'ın yarışı önde götürdüğünü ortaya koydu. 

19.30 sıralarında Yavaş ile İmamoğlu ilk açıklamayı yaparken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oy oranının üyzde 50,26; Kılıçdaroğlu'nun ise yüzde 44,39 olması dikkati çekti. 

ANKA'nın dakika dakika geçtiği veriler şöyle: 

Mk6mr_1684240595_5848

"Veriler tam, doğru ve tarafsız şekilde toplandı ve zamanında abonelere ulaştırıldı"

Sosyal medya hesabından açıklama yapan ANKA Haber Ajansı, 14 Mayıs seçimleri sonrası veri akışıyla ilgili eleştirilere karşılık verilerin tam, doğru ve tarafsız bir şekilde toplandığını ve abonelere zamanında sunulduğunu söyledi. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"ANKA Haber Ajansı, 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde tüm verileri yayıncılık ilkeleri gereği tam, doğru ve tarafsız bir şekilde toplamış ve abonelerine zamanında sunmuştur. Veriler yine aynı ilkeler ışığında haberleştirilmiş ve abonelerin sandık sonuçlarından hızla haberdar olması sağlanmıştır.

ANKA Haber Ajansı, aynı sorumluluk ve şeffaflık ilkesi gereği ve bilgi kirliliğini önlemek amacıyla elindeki verileri kamuoyu ile paylaşmayı görev bilmektedir."

Haber7