Türk kuvvetleri, SDG ve rejim noktalarını vurmaya devam ederken, Ankara’dan Şam ile temasların ‘diplomatik’ düzeye taşınabileceği iması!

Rusya, Tatar Mimarisinin Tek Örneği Hansaray'ı Yok Ediyor Rusya, Tatar Mimarisinin Tek Örneği Hansaray'ı Yok Ediyor

Türkiye, bugüne kadar devam eden istihbarat teşkilatları düzeyindeki görüşmeler döneminin ardından Suriye rejimi ile temasların diplomatik düzeye taşınabileceğini ima etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şartlar olgunlaştığında ülkesinin Şam ile olan temaslarını istihbarat teşkilatları düzeyinden diplomatik düzeye yükseltmeyi düşünebileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, Türk medyasında 9 Kasım’da yayınlanan açıklamasına göre şu anda Şam ile iletişim kurma planının olmadığını, ancak istihbarat teşkilatları arasındaki temasların devam ettiğini dile getirdi.

Çavuşoğlu, 11 Ağustos’ta Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile Ekim 2021 tarihide Belgrad’da kısa bir görüşme yaptığını söylerken, Suriye’de çözüme ulaşmak için rejim ve muhalefet arasında uzlaşma çağrısında bulundu. Çavuşoğlu’nun Suriyeli mevkidaşı ile görüştüğünü açıklaması, Türk kuvvetlerinin kontrolündeki bölgelerdeki Suriyeliler ve Türkiye’ye bağlı Suriyeli muhalif gruplar arasında büyük bir öfkeye yol açtı ve rejimle yakınlaşması nedeniyle Ankara’ya karşı protestolar patlak verdi.

Hükümetten de Çavuşoğlu’nun açıklamalarına benzer açıklamalar yapılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin Suriye topraklarında gözü olmadığını belirtti. Erdoğan, Şam ile görüşmelerin, zamanı geldiğinde en üst düzeyde yürütülebileceğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı, şu anda kendisi ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed arasında bir görüşme için düzenleme olmadığını, ancak böyle bir görüşmenin imkânsız da olmadığını ve zamanı geldiğinde gerçekleşebileceğini dile getirdi.

Türk kuvvetleri SDG noktalarını vurmaya devam ediyor

Öte yandan Çarşamba günü üst üste üçüncü gün ‘Barış Pınarı’ bölgesinde, Resulayn’ın doğusunda bulunan Türk kuvvetleri Haseke’nin kuzeybatısındaki Ebu Rasin kırsalındaki köylere topçu ve füze atışlarını sürdürdü. Bombardıman, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve rejim güçlerinin kontrolü altındaki Rubaiyat, Hirbet Şair, Tel el-Vard, Dada Abdal ve Arab Han köylerine odaklandı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), yaptığı açıklamada Türk kuvvetlerinin saatler içinde ikinci kez rejim güçlerinin bölgedeki noktalarını doğrudan hedef aldığını bildirdi. SOHR’a göre kuvvetler, Arap Han köyündeki Sınır Muhafızları karargahını hedef aldı, merkezi ve bir askeri aracı imha etti. Resulayn’ın doğusunda bulunan Türk kuvvetleri, geçtiğimiz Salı günü Haseke’nin kuzeybatısındaki Ebu Rasin kırsalında yer alan Hac Musa, Um Harmela eş-Şarkiyye ve Tel el-Vard köyleri yakınlarındaki SDG noktalarını hedef aldı. Pazartesi günü Ebu Rasin ve Tal Tamer kırsalındaki yoğun bombardımanın ardından saatlerce süren sakinlik sonrasında Türkiye’ye ait insansız hava araçları da bölgenin semalarında uçuş gerçekleştirdi.

Türk kuvvetleri ve Ankara destekli Suriyeli muhalif gruplar, pazartesiyi salıya bağlayan gece SDG ve rejim güçlerinin Halep’in kuzey kırsalında konuşlandığı bölgelerden olan Tel Rıfat şehri ve Şeyh İsa köyü çevresini de şiddetli bombardımanla hedef aldı. Saldırı, Halep’in kuzeyindeki Ahterin kırsalında bulunan Dabık köyü yakınlarındaki Türk askeri üssünün, Tel Rıfat şehri yakınlarındaki SDG ve rejim bölgelerinden gelen topçu ve füze atışlarına maruz kalmasına yanıt olarak gerçekleşti.

Said Abdurrazık

Kaynak:Şarku'l Avsat

* Makalelerdeki fikirler yazarına aittir ve Daily Ummah'ın politikasını yansıtmayabilir.