Arap Birliği, İran'ın önceki gün Irak'ın kuzeyindeki İran Kürdistan Demokratik Partisi ve Komele karargahlarına düzenlediği füze saldırısına tepki gösterdi.

Arap Birliği Genel Sekreter Sözcüsü Cemal Ruşdi, konuya ilişkin basın açıklaması yaptı.

İran'ın Irak'ın kuzeyindeki çeşitli bölgelere yönelik can kaybı ve yaralanmaya sebep olan saldırısına işaret eden Ruşdi, söz konusu saldırıların tekrarlanmasını kınadı.

Genel Sekreter Sözcüsü, "İran'ın bu kabul edilemez yaklaşımı sürdürmesinin ve Irak'ın egemenliğini ihlal etmeye devam etmesinin uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilkesine saygı göstermeme konusundaki ısrarının göstergesi olduğunu" vurguladı.

Ruşdi, "İran'ın bu tutumunun sadece Irak'ın egemenliğini ihlal etmek ve topraklarını gasbetmek anlamına gelmediğini aynı zamanda tüm bölgenin güvenlik ve istikrarını zedelediğini; bölgede güven inşa etmek ve gerilimi azaltmak için sarf edilen çabaları baltaladığını" kaydetti.

Tahran'ın iç krizleri nedeniyle başkalarını suçlama ve sorumlu tutma çabasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Ruşdi, Arap ülkelerinin komşularının iç işlerine karışmadığını ve onlardan da aynı muameleyi beklediklerini aktardı.

Ruşdi, Arap Birliğinin, "Irak hükümetinin, ülkenin egemenliğini korumak, güvenlik ve istikrarını hedef alan bölgesel ihlalleri engellemek adına aldığı tüm önlemleri" desteklediğini yineledi.

Son 2 ayda dördüncü saldırı

İran, 14 Kasım Pazartesi günü Irak'ın kuzeyine füze saldırısı düzenlemişti. Devrim Muhafızları Ordusu, Komele ve İKDP örgütlerinin karargahlarını füzelerle hedef aldıklarını duyurmuştu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, saldırıda 1 kişinin hayatını kaybettiği, 8 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Bu, Irak'ın kuzeyindeki Tahran yönetimi karşıtı örgütlerin merkezlerine son 2 ayda dördüncü saldırı oldu.

Müslüman Coğrafyalardan 6 Etkili Kadın Müslüman Coğrafyalardan 6 Etkili Kadın

İran, 24 Eylül'de Komele ve İKDP'nin Irak'ın kuzeyindeki merkezlerini topçu atışlarıyla vurmuştu.

Devrim Muhafızları Ordusu, ülkede Mahsa Emini'nin ölümü üzerine başlayan protestolar devam ederken, Komele ve İKDP'yi kaos çıkarmak amacıyla sınır bölgelerine silahlı gruplar ve çok miktarda silah göndermekle suçlamıştı. İran, eylülün son günlerinde de söz konusu grupların mevzilerine 2 kez saldırı düzenlemişti.

İran tarafından "terör örgütü" kabul edilen Komele ve İKDP, yıllardır IKBY kontrolünde yer alan bölgelerdeki kamplarda barınıyor.