Avukatlar UCM’yi Şirin Ebu Akile Cinayetini Soruşturmaya Çağırıyor

şirin ebu akile

Avukatlar, öldürülen gazeteci Şirin Ebu Akile‘nin temel haklarının ihlal edildiğini söyledi.

Filistinli-Amerikalı gazeteci Şirin Ebu Akile’nin ailesini temsil eden avukatlar, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden cinayetle ilgili yeni bir soruşturma açmasını istedi.

El Cezire Arapça’da kıdemli bir gazeteci olarak çalışan 51 yaşındaki Ebu Akile, 11 Mayıs’ta işgal altındaki Batı Şeria’daki Cenin’e İsrail askerleri tarafından düzenlenen bir baskını haber yaparken vurularak öldürülmüştü.

Gazetecinin ölümü dünya çapında kınanmış, ardından İsrail güçlerinin onu kasten öldürdüğü sonucuna varılan BM soruşturması da dahil olmak üzere başka soruşturmalar da yapıldı.

Ebu Akile’nin cinayetiyle ilgili İsrail ordusunun yaptığı soruşturmada ise Ebu Akile’nin bir İsrail askeri tarafından yanlışlıkla vurulmuş olma ihtimalinin yüksek olduğunu ancak kasıtlı olarak hedef alınmadığı sonucuna vardı.

Pazartesi günü yayınlanan soruşturmada, “Şirin Ebu Akile’nin, silahlı Filistinli şüphelilere ateş açan İsrail ordusu tarafından yanlışlıkla vurulmuş olma olasılığı yüksek” denildi.

İsrail Askeri Başsavcılığı, olaya karışan askerler hakkında “suç işlendiğine dair bir şüphe bulunmadığı” gerekçesiyle soruşturma açmayacağını söyledi.

Salı günü UCM’ye dava açan İngiltere merkezli “Filistinliler için Uluslararası Adalet Merkezi” direktörü Tayyip Ali, kendisi ve birçok kişinin daha Ebu Akile’nin cinayetinin soruşturulmasını istediğini söyledi.

“Şirin, bir İsrail askeri tarafından öldürülmesine işaret eden çok sayıda kanıta rağmen, düzgün, objektif bir soruşturma ve katilinin yargılanması gibi temel haklarından mahrum bırakılıyor” dedi.

Soruşturma, aynı olayda vurulan Şirin Ebu Akile’nin bir diğer gazeteci ve Al Jazeera Arapça’da meslektaşı olan Ali el-Samoudi adına da isteniyor.

Ramallah merkezli insan hakları örgütü Al-Haq ve Forensic Architecture tarafından şikayetin sunulmasının ardından Salı günü düzenlenen basın toplantısında soruşturma açıldığı açıklandı. Ebu Akile ve meslektaşlarının basın mensubu olarak tanımlanmalarına rağmen açıkça hedef alındıklarını ortaya koyuldu.

Örgütler, Ebu Akile’yi öldüren silahın İsrail ordusununa ait olduğunu öğrendiklerini söyledi.

Soruşturma, Ebu Akile’nin Filistinli silahlı kişiler ile İsrail askerleri arasında çıkan bir çatışma sırasında öldürüldüğünü söyleyen İsrail açıklamalarının aksine, Filistinliler tarafından ateş açılmadığını ve gazetecinin öldürüldüğü esnada bölgede silahlı Filistinli bulunmadığını ortaya koydu.

Müfettişler, vurulduktan sonra, İsrailli nişancının Ebu Akile’ye yardım etmeye çalışanlara da ateş etmeye devam ettiğini ve onu tıbbi bakım almasını kasten engellediğini ortaya çıkardı.

Geçen yıl UCM, işgal altındaki topraklarda meydana gelen suç iddialarını soruşturma yetkisine sahip olduğuna karar vermişti.

İddiaları UCM’ye taşıyan avukatlar, kararın mahkemeye Filistinli gazetecilerin hedef alınmasına ilişkin resmi bir soruşturma yürütmesi ve olası kovuşturmalar başlatması için bir fırsat sunduğunu söylediler.

şirin ebu akile

Kaynak: MEE