Avusturya’da yasaklanan aşırı sağcı “Die Osterreicher” örgütü paramiliter üniformalarla Traiskirchen mülteci kampı önünde havai fişek patlattı ve ırkçı söylemler içeren yayın dağıttı.

Avusturya’da mültecilerin ilk kabul merkezi olan Traiskirchen kasabasında paramiliter üniforma giyen yüzleri maskeli aşırı sağcı bir grup, ırkçı ve nefret söylemleri içeren yayınlar dağıttı. Grup ayrıca, havai fişekler de patlattı. Olayların ardından 10 kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı gösteriyi yapan grubun aşırı sağcı örgüt grubu “Die Osterreicher” olduğunu ve göstericilerin yakalanıp kimliklerinin tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada, faillerden bazılarının “Neue Rechte” grubundan polis tarafından bilinen eylemciler olduğu belirtildi.

Aşağı Avusturya eyalet polisinin açıklamasına göre, aşırı sağcı gruba mensup yaklaşık 20 kişi Traiskirchen mülteci kampının ana girişi önünde meşaleler yaktı ve havai fişekler patlattı. Yüzlerini maske ile kapatan grup ayrıca, “Neue Rechte” örgütünün sloganlarını attıktan sonra, ırkçı ve nefret söylemleri içeren bildiri dağıttı.

Dolar Üzerindeki Kısıtlamaların İran’a Etkisi Dolar Üzerindeki Kısıtlamaların İran’a Etkisi

Aralarında önde gelen sağcı aktivistler de vardı

Bu arada, polisin göz altına aldığı ve Yaşları 18 ila 34 arasında değişen 10 kişinin St. Polten, Vocklabruck, Freistadt, Wolfsberg, Tülln, Klagenfurt ve Viyana bölgelerinden geldiği ve haklarında yasal işlem başlatıldığı bildirildi. Göstericilerin arasında “Kimlik Hareketi” lideri Martin Sellner’in de olduğu kaydedildi.

“Die Österreicher” kimlik hareketi ile bu hareketin sembolleri Avusturya’da 2021 yılında çıkan Semboller Yasası’yla yasaklanmıştı.