Ayrılıkçı Bosnalı Sırp liderden tehlikeli açıklama

čestitkadodik

Sık sık ayrılıkçı açıklamalarıyla gündeme gelen Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Sırpların Bosna Hersek Ordusu’ndan çekilmelerine ilişkin konuyu Bosnalı Sırp entitesi meclisine getireceklerini söyledi.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yapılan “Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ve hürriyeti” başlıklı mitingde konuşan Dodik, ordudan çekilmenin yanı sıra Bosna Hersek değil Sırp Cumhuriyeti entitesine ait sınırlardaki faaliyetlere ilişkin kararlar da alınacağını ilan etti.

Bosna Hersek Araştırma ve Koruma Ajansı’na (SIPA) bağlı özel polislerin Bosnalı Sırp entitesinde faaliyet göstermesini de yasaklayacaklarını ileri süren Dodik, bu zamana kadar Bosna Hersek yüksek temsilcileri tarafından dayatma yoluyla kabul edilen tüm kanunları reddedeceklerini söyledi. SIPA’ya Bosnalı Sırp entitesinden çekilmek için belirli bir müddet tanıyacaklarını söyleyen Dodik, “Çekilmezlerse bir devletin sahip olduğu imkanları kullanmak zorunda kalacağız” dedi.

Dodik, “Ben niyetini asla gizlemeyen bir politikacıyım. Bu konuda siyasi uzlaşı mevcut ve her şeyin bu şekilde ilerlemesi için şartların uygun olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Bosnalı Sırp muhalefeti tepki gösterdi

Dodik’in şimdiye kadarki en radikal açıklaması olarak değerlendirilen çıkışı, Boşnak siyasilerin yanı sıra Bosnalı Sırp muhaliflerin de tepkisine neden oldu.

Demokratik İlerleme Partisi (PDP) Başkan Yardımcısı Igor Crnadak, Bosnalı Sırp entite meclisinin ortak ordudan çekilme kararı için değil yolsuzluklar konusunda bir oturum gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi.  

Pandemi sürecinde Bosnalı Sırp entite yönetimi tarafından yapılan tıbbi malzeme alımında yolsuzluk yapıldığına dikkat çeken Crnadak, diğer muhalif partileri de yolsuzluğa ilişkin özel bir oturum yapılması konusunda kendilerini desteklemeye çağırdı.

Crnadak, “Korona alımları” olarak isimlendirdiği yolsuzluklar çerçevesinde Bosnalı Sırp lider Dodik’in danışmanının ailesine ait bir firmanın 5 milyon avro gelir elde ettiğini söyledi.

Kaynak: Balkan News