Müslüman Astronotun Uzayda Ramazan İmtihanı Müslüman Astronotun Uzayda Ramazan İmtihanı

Kerkük'teki Musalla Mezarlığı'nda Türkmen lider Necdet Koçak'ın kabri başında düzenlenen törene, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Hasan Turan, yerel yetkililer ve şehit aileleri katıldı.

ITC Başkanı Turan, basına yaptığı açıklamada, Türkmen liderleri şehadetlerinin 43. yılında rahmetle yad ettiklerini söyledi.

Turan, şehitlerin tek suçunun bu ülkenin asli unsuru olan Türkmenlerin varlığı için mücadele etmek olduğunu vurguladı.

Türkmenlerin bu ülkede en ağır süreci 1968-2003 yıllarında Baas rejimi döneminde yaşadığına işaret eden Turan, Türkmenlerin çok sayıda katliama uğradığını ancak 16 Ocak 1980'de asil bir milletin liderlerinin hedef aldığını ifade etti.

Osmanlı döneminden sonra Orta Doğu ve özellikle Irak'ta adaletin yok olduğunu dile getiren Turan, Irak'ta iktidara gelen tüm hükümetlerin Türkmenlerin bu ülkedeki varlığını yok etmek için her yola başvurduğunu söyledi.

Irak Türkmenleri Siyasi Tutuklular ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Haşim Muhtaroğlu da bugün sadece 16 Ocak 1980'de değil son 100 yıl içerisinde Irak'ta şehit edilen tüm Türkmenleri andıklarını kaydetti.

Irak'taki Türkmen varlığının bugün bu şehitlerin kanları sayesinde devam ettiğini belirten Muhtaroğlu, bu topraklarda mücadelenin hiçbir zaman bitmeyeceğini vurguladı.

Irak'ta Saddam Hüseyin'in başında olduğu Baas rejimi, 16 Ocak 1980'de Türkmen liderler Necdet Koçak, Abdullah Abdurrahman, Adil Şerif ve Rıza Demirci'yi idam etmişti.

Iraklı Türkmenler, idam edilen liderlerini her yıl bu tarihte Kerkük ve diğer Türkmen bölgeleri ile yurt dışında düzenledikleri programlarla anıyor.