Bulgaristan'da Müslümanlara yönelik asimilasyon girişimi unutulmadı Bulgaristan'da Müslümanlara yönelik asimilasyon girişimi unutulmadı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, iki ülke arasındaki iş birliğini geliştirmenin yolları ile bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı.

El Vatan Sarayı'nda gerçekleşen görüşme öncesi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ve beraberindeki heyeti karşıladı. Ziyaretin, Suriye Devlet Başkanı'nın geçen yıl Mart ayında ülkeye yaptığı ziyaretle aynı aya denk gelmesi dikkat çekti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, BAE Devlet Başkanı, Suriye'de meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için Esed’e ve Suriye halkına taziyelerini iletti. Suriye'nin kabiliyetine ve halkının bu çilenin üstesinden gelme ve Suriye'yi yeni bir aşamaya taşıma konusundaki kararlılığına olan inancını teyit etti. Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, “Suriye Devlet Başkanı ile Suriye ve bölgede istikrar ve kalkınmaya hizmet eden konularda iş birliğini ve koordinasyonu güçlendirmeyi görüştüm” dedi.

Dün (19 Mart), Suriye Devlet Başkanı Esed ve eşi Esma Esed resmi bir ziyaret için BAE'ye geldi. Abu Dabi’ye ulaştığında Esed, BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan tarafından karşılandı. Suriye Devlet Başkanı'nın uçağı BAE hava sahasına girdikten sonra, onu karşılamak amacıyla savaş uçakları eşlik etti. Esed konvoyunun El Vatan Sarayı'na gelişinin ardından resmi bir karşılama töreni düzenlendi.

Esed’e BAE ziyaretinde, Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Dr. Muhammed Samir Halil, Devlet Başkanlığı İşlerinden Sorumlu Bakan Mansur Azzam, Enformasyon Bakanı Dr. Butros Hallak, Dışişleri Bakan Yardımcısı Dr. Eymen Susan ve Suriye’nin Abu Dabi Maslahatgüzarı Dr. Gassan Abbas eşlik etti.

Ayrıca, ‘Emirliklerin Annesi’, Genel Kadınlar Birliği (GWU) Başkanı, Annelik ve Çocukluk Yüksek Konseyi Başkanı ve Aile Gelişimi Vakfı (FDF) Başkanı Şeyha Fatıma bint Mubarek, Suriye Devlet Başkanı Esed'in eşi Esma Esed’i kabul etti.

Görüşmenin başında Şeyha Fatıma bint Mubarek, Esma Esed'e, Suriye halkına ve Suriye'de son depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve taziyelerini iletti. Mubarek ve Esma Esed ayrıca aile, çocukluk ve kadınların toplumlarına ve ülkelerine hizmet etmeleri için güçlendirilmesi ile ilgili çeşitli yönlerde iki ülke arasındaki iş birliğini geliştirme fırsatlarını ele aldı.

Esma Esed, Şeyha Fatıma bint Mubarek'in çocuklara değer verme ve ailenin rolünü güçlendirmenin yanı sıra kadınları destekleme ve yeteneklerini geliştirme alanlarındaki çabalarına övgüde bulundu. Ayrıca, insani konulara gösterdiği ilgiyi ve bu konuda sponsorluk yaptığı girişimleri takdir etti. Bu bağlamda, BAE'nin depremlerde Suriye'ye ve depremzedelere sağladığı önemli desteğe, özellikle de arama kurtarma ekipleri göndererek ve çok sayıda yaralıyı ülke hastanelerinde ağırlayıp tedavi ederek acil müdahale sağlamasına da övgüde bulundu.

Şarku'l Avsat