”Balkanlar’da demokrasi tehdit altında”

Photo1

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman, Avrupa Birliği’ne üye olma yolunda Balkan ülkelerinde demokrasinin tehdit altında olduğunu söyledi.

Brüksel’deki Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde basına konuşan Grlic Radman, “Batı Balkanlar’da durum kötüleşiyor ve ayrılıklar derinleşiyor. Demokrasi ve entegrasyona yönelik bir tehdit de söz konusu. Avrupa’nın bu kısmında daha güçlü bir şekilde varlık göstermemiz gerekiyor. Gelişmelerin daha iyi bir istikamete dönmesini mümkün kılacak yegane yaklaşım bu” diye konuştu.

Hırvatistan Dışişleri Bakanı, özellikle de Bosna Hersek’teki durumun endişe uyandırıcı olduğunu ifade ederek ülkedeki ayrılıkçı çağrıların son bulması gerektiğini söyledi. Bosna Hersek’te çözümün kurucu halkların tamamına saygı gösterilmesinden geçtiğini söyleyen Grlic Radman, “Seçim reformunu destekliyoruz. Bu gelişme için kaçınılmaz. Toprak bütünlüğü ve demokrasi korunmak zorunda. Dahili ve harici tüm müdaheleler kabul edilemez. 1990’lı yılları hatırlatan eylemlerin durması gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News