“Balkanlarda yeni bir soykırıma müsaade edilmemeli”

unnamed 2

İslam Toplumu Millî Görüş Balkanlar Bölge Başkanı Edin Salkoviç, Balkanların artık huzur ve barışla anılması gerektiğini belirterek, Milorad Dodik’in güttüğü ayrıştırıcı siyaset ve provokatif söylemlerin ciddiye alınmasını istedi.

Bosna Hersek’te Republika Srpska’nın kendi ordusunu kurma ve Bosna Hersek devlet kurumlarından ayrı bir yapılanmaya gitme adımlarını atması bölgede tansiyonu yükseltti. Bosna Hersek’in Boşnak ve Hırvat yurttaşları Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik’in tehditlerinin ciddiye alınmasını isteyerek uluslararası topluma, “Yeni Srebrenica’lar olmasın” çağrısında bulundu.

İslam Toplumu Millî Görüş Balkanlar Bölge Başkanı Edin Salkoviç de gelişmeler üzerine yaptığı açıklamada, “Tarihten gerekli dersi çıkarmalı ve barışın devamı için Balkanların çok kültürlü yapısını hep birlikte korumalıyız.” dedi.

1992-1995 yılları arasında çok vahşi bir savaşın hâkim olduğu, Srebrenica gibi Birleşmiş Milletler koruması altındaki bölgelerin dahi bir soykırıma şahitlik ettiğine dikkat çeken Edin Salkoviç “Balkanlar artık huzur, barış ve istikrarın adresi olarak anılmalıdır. Farklı inanç ve etnik grupların bir arada yaşadığı bu tarihi coğrafyanın istikrarı için çok kültürlü yapısını hep birlikte muhafaza etmenin gayreti içerisinde olmalıyız.” uyarısında bulundu.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik’in güttüğü ayrıştırıcı siyaset ve provokatif söylemlerin, Balkanlarda acı tecrübeler sonrası tesis edilmiş olan toplumsal huzuru baltaladığına da işaret eden Salkoviç ”Uluslararası kamuoyunun bölgedeki gerilimi tırmandıracak bu gelişmeler karşısında gerekli hassasiyeti göstereceğini umuyoruz.” dedi.

Kaynak: Camia