Bedran: Hamas’ın Rusya Ziyareti Hareketin Bölgedeki Önemini Gösteriyor

dailyummah 143

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Hüsam Bedran, Hamas heyetinin Rusya ziyaretinin taraflar arasındaki eski ve değişmez ilişkilerin devamı niteliğinde olduğunu söyledi.

Bedran, Filistin Enformasyon Merkezi’ne yaptığı açıklamada, heyetin ziyaretinde Filistin dahilinin işgale karşı milli projeye hizmet edecek şekilde düzenlenmesinin ele alındığını ifade etti.

Rusya ziyaretinin Filistin sahasındaki etkili aktörlerden biri olan Hamas’ın bölgedeki önemini gösterdiğine işaret eden Bedran, hareketin uluslararası tüm çevrelerle ilişkiye açık olduğunu bildirdi.

Bedran, Hamas heyetinin Moskova ziyaretinin hareketin Filistin halkının çıkarlarını koruyacak ve işgal güçlerinin cinayetlerini anlatarak Filistin gerçeklerini dünya kamuoyuna ulaştıracak şekilde uluslararası ve bölgesel çevrelere açıklık politikası çerçevesinde gerçekleştiğini dile getirdi.

Arap ülkelerinin işgal rejimiyle ilişkilerini normalleştirmeleri konusuna da değinen Bedran, Hamas’ın işgal rejimiyle her türlü normal ilişkiyi reddettiğini belirtti.

Bedran, Filistin davasının Arapların birinci davası olduğunu ve işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirmenin Filistin davasına zarar verdiğini kaydetti.

Moskova geçen yılın sonlarında da Filistin uzlaşısını yeniden canlandırma çabaları çerçevesinde Hamas liderlerinden oluşan bir heyeti konuk etmiş ve Filistin diyaloguna ev sahipliği yapma çağrısında bulunmuştu ancak bilinmeyen sebeplerle söz konusu diyalog gerçekleşmedi.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi