FDD Finansal Ekonomi Danışmanı Ghasseminejad, Biden yönetiminin İran'a yönelik yaptırımlarını uygulamadaki başarısızlığının Tahran rejiminin dış politikasındaki saldırganlığını ikiye katladığını kaydetti.

AB'den Düzensiz Göçe Karşı Eylem Planı AB'den Düzensiz Göçe Karşı Eylem Planı

Demokrasileri Savunma Vakfı (FDD) Finansal Ekonomi Danışmanı Saeed Ghasseminejad, The National İnterest’te ABD’nin İran yaptırımlarını analiz ettiği bir yazı kaleme aldı.

Ghasseminejad, Biden yönetiminin İran'a yönelik yaptırımlarını uygulamadaki başarısızlığının Tahran rejiminin, Ukrayna'ya karşı kullanılmak üzere silah göndererek ve Suudi Arabistan'a saldırmakla tehdit ederek saldırgan dış politikasını ikiye katladığını belirtti.

Biden yönetiminin yaptırımları uygulamayarak Hameney’e yardımcı olduğunu söyleyen Ghasseminejad, “İran halkına desteği ve rejim üzerindeki baskıyı en üst düzeye çıkarmanın zamanı geldi.” dedi.

Ghasseminejad, Ekim ayında Tahran’ın 1,2 milyon varil ham petrol ihraç ettiğini ve geçen yılın aynı dönemindeki petrol dışı ihracatından yüzde 10 daha fazla olan 28 milyar dolarlık petrol dış satımı yaptığını hatırlatarak, ABD yaptırımlarını kararlı bir şekilde uygularsa ancak rejimi köşeye sıkıştırabileceğini dile getirdi.

Rejim üzerindeki baskıyı en üst düzeye çıkarmanın zamanının geldiğini yineleyen Ghasseminejad, şunları kaydetti:

“İran'ın sağlam para birimine erişimi ve yaptırımlara meydan okuyarak ticaret yapma yeteneği, yalnızca halk isyanına direnmesine değil, aynı zamanda nükleer programını finanse etmesine ve genişletmesine de yardımcı oluyor. Bu durum, bölge genelinde de ölümcül sonuçlar doğurabilir. 3 Kasım'da ABD Hazinesi , yabancı cihatçı grupları destekleyen Hizbullah ve Tahran'ın Kudüs Güçleri için gelir sağlayan bir petrol kaçakçıları ağı atadığını duyurdu. Uydular ve diğer teknolojiler sayesinde ABD hükümeti, tankerlerin yerini ve yolunu biliyor ve elindeki çeşitli araçlarla İran'ın ihracatını durdurabiliyor. Gerçekten de İran petrolünü kaçıran tankerlere ve bunların sevkiyatlarına el koymanın, petrolü piyasada satmanın ve İran Özgür İnternet Fonu , Strike ve Grev gibi projelerle elde edilebilecek her türlü geliri İran halkını desteklemek için kullanmanın zamanı geldi.”

Kaynak: Ortadoğu Haber