Daha önce de İsrail tarafından öldürülmeye çalışan Nabulsi, iki kez yakın arkadaşlarından 5’ini kaybettiği şiddetli çatışmalardan kaçmayı başardı. İsmi son aylarda sıklıkla duyulan Nabulsi, arkadaşlarının cenaze töreninde silahla görüntülenirken intikam yemini etti.

İsrail’in en çok aradığı isimlerin başındaydı

O dönemden beri Nabulsi yaşayan bir Filistin idolü haline geldi. 26 yaşındaki Filistinli genç Fetih Hareketi’ne bağlı Aksa Şehitleri Tugayları’na liderlik eden isimlerden olup İsrail’in en çok aradığı isimlerin başında yer aldı.

Son kaçışı ise sadece iki hafta önceydi ve bu kaçış esnasında iki arkadaşını kaybetti.

Bu sabah ise saatlerce süren çatışmanın ardından Matador füzesiyle vuruldu.

“Şehit olmak üzereyim”

Nabulsi annesini arayıp kendisi için dua etmesini söylediği ses kaydında, “Şehit olmak üzereyim… Annemi çok seviyorum. Benden sonra vatanımıza sahip çıkın. Namusumuz için silahı asla bırakmayın. Ben şuan kuşatma altındayım ve birazsan şehit olacağım” ifadelerini kullandı. Nabulsi bu ses kaydından hemen sonra hayatını kaybetti. Filistinliler, Nabulsi’nin ölümü resmi olarak ilan edilmeden önce hastanede nefes aldığını iddia ederek doktorlardan gelecek iyi haberi beklemeye koyuldu. Ancak o haber gelmedi.

İsrailli Albay, Nabulsi tarafından yaralanmıştı

Haftalar önce Batı Şeria'nın kuzeyindeki Samiriye Bölge Tugayının başındaki isim olan İsrailli Albay Roy Zweig, Nabulsi tarafından yaralanmıştı. İsrailli liderler Nabulsi’nin öldürülmesiyle sonuçlanan operasyonu Zweig’n yönetmesiyle övündü.

Filistin Devlet Başkanlığı, Fetih Hareketi ve Filistinli gruplar Nabulsi’nin yasını tutarken, Filistinliler gözü yaşlı annesi ile birlikte cenaze törenine katıldı.