Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Schmidt: “Uluslararası Toplum Seyirci Kalmayacak”

dailyummah 215

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, uluslararası toplumun çok uzun süredir Bosna Hersek’te yaşanan olayları gözlemlemekle yetindiğini söyledi.

Dnevni Avaz“ gazetesine verdiği röportajda Schmidt, 2 Ekim seçimlerinde vatandaşların gösterdiği iradenin hayata geçirilmesi için yetkisini nasıl kullanacağını ve ablukaya yönelik her türlü girişimin önüne geçeceğini açıklayarak, “Yıllardır Bosna Hersek’teki siyasetçilere karşı çok cömert davrandık.“ dedi.

Bu sözlerle Schmidt, Bosna Hersek Federasyonu’nun, HDZ Bosna Hersek ile Demokratik Eylem Partisi (SDA) arasındaki siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle son dört yıldır geçici hükümetle idare edildiği gerçeğini yorumladı.

Schmidt, vatandaşların seçim iradesine saygı gösterilmesi için gereken her şeyi yapmaya hazır olduğuna dikkat çekerek, seçim yasasının değiştirilmesi konusunda da aynı yaklaşımı izleyeceğini sözlerine ekledi.

Bosna Hersek’in yalnızca her halkın eşit haklara sahip olacağı bir devlete dönüştürülmesini savunan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Zeljko Komsic gibi siyasetçilere Schmidt, (etnik) kimlikleri iptal etme çabalarının ülkedeki durumu iyileştirmeye hiçbir şekilde katkıda bulunmayacağı şeklinde cevap verdi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Milorad Dodik’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilişkileri güçlendirme çabalarına da değinen Schmidt, Moskova’nın parası olmadığı için Sırp Cumhuriyeti’ne somut bir destek sağlayamayacağının açık olduğunu söyledi.