Bu yıl ağustos ayında gerçekleştirilen bir kamuoyu yoklaması, Bosna Hersek’te Avrupa Birliği üyeliğine halk desteğinin yüzde 77,4 seviyesinde olduğunu gösterdi.

Türkiye'den Kosova'daki Mümin Kardeşlerine Hediye: Priştine Merkez Camisi Türkiye'den Kosova'daki Mümin Kardeşlerine Hediye: Priştine Merkez Camisi

Bosna Hersek hükümeti tarafından ülke genelinde 1200 katılımcıyla yaptırılan anket, AB üyeliğine desteğin bir önceki yıla nazaran yüzde 3,2 azaldığını ortaya koydu.

AB üyeliğine destek Boşnak ve Hırvatların yoğun olarak yaşadıkları Bosna Hersek Federasyonu entitesinde yüzde 90,1, Sırpların yoğun olarak yaşadığı Sırp Cumhuriyeti entitesinde yüzde 54,5 ve Brçko bölgesinde yüzde 73,8 oldu.

Katılımcılar, AB üyeliğine destek verme nedenini birliğin kalıcı barış ve siyasi istikrar garantisi sağlaması, insan, mal ve sermayenin serbest dolaşımı ve kanunlara saygı olarak açıkladı.

AB üyeliğine karşı çıkanlar ise bu tercihlerinin nedenini hayat pahalılığı ve vergilerin artması, kültürel çeşitliliğin kaybedilmesi, merkezileşme ve bürokrasinin artmasından duyulan endişeler olarak ifade etti.

Kaynak: Balkan News