Brnabic: Sırbistan, AB ile müzakere tarihi için Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’a tam destek veriyor

tan2017 6 15 19182390 0

MİA Belgrad muhabirinin haberine göre, Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Balkanlar’da Kosova da dahil olmak üzere “Açık Balkanlar”a katılmamış herkesi girişime katılmaya çağırdı ve davetin sürekli açık olduğunu vurguladı.

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Sırbistan Meclisi’nde düzenlenen NATO Parlamenter Asamblesi 101. RoseRoth Semineri, “Avrupa-Atlantik entegrasyonu, barış için bir ortaklık ve Batı Balkanlar’da kalan zorlukların üstesinden gelmek için daha fazla adım” konulu toplantıda bir konuşma gerçekleştirdi.

Sırbistan’ın Arnavutluk ve Makdonya’ya Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelerin başlaması için “tam destek” verdiğini çünkü “tamamen hak edildiğini” söyleyen Brnabic, “AB ortaklarıyla yaptığımız görüşmelerde, müzakerelerin bir an önce başlaması için bir tarih almalarının bölgenin refahı açısından bu ülkelerin yararına olduğunu her zaman vurguluyoruz. AB’nin Bosna Hersekle çalışması ve ihmal edilmemesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Bölgesel işbirliğinden bahseden Sırbistan Başbakanı, bölgede barış ve güvenliğin her ülke için değil, aynı zamanda tüm bölge için ilerleme için temel bir koşul olduğunu belirtti.

Kaynak: Time Balkan