İran-Türkiye sınırında fidye için şantaj videoları çeken silahlı çeteler, Afgan mültecilere işkence ediyor.

Bir şantaj videosunda, bir grup genç Afgan erkeğin elleri arkadan bağlı haldeyken bıçakla kulaklarının kesildiği görülüyor.

Üçüncü İntifada Yolda Mı? Üçüncü İntifada Yolda Mı?

Başka bir videoda ise üstsüz Afgan erkekler, birbirine zincirlenmiş ve kumların üzerinde diz çökmüş şekilde bir kemerle kırbaçlanıyor.

Son yirmi yılda yüz binlerce Afgan mülteci, Batı destekli eski hükümet ile Taliban arasındaki 20 yıllık savaştan Türkiye'ye kaçma yolculuğu esnasında çeşitli zorluklarla karşılaşıyor.

Misillemeden korktuğu için takma adla konuşan Sami, “Afganlar bölgeye aşina değiller, bu yüzden kendilerini küçük köylerde buluyorlar ve burada silahlı adamlar için kolay av oluyorlar. Çeteler, bu mültecilerin Türkiye'de alışılmadık bölgelere girmeden önce haftalardır İran'daki engebeli, dağlık arazide yürüdüğü gerçeğinden yararlanıyor. Afganları yorgun, aç ve kaybolmuş olduklarında, en zayıf anlarında buluyorlar. Sadece iki veya üç suçluya karşı on Afgan olsa bile, Afganlar karşı koymaya çalışmak için çok yorgun ve zayıf oluyorlar.”

On yıldan fazla bir süredir Türkiye'deki Afgan mültecilere yardım eden Ali Hikmet, Middle East Eye'a özellikle İran sınırı yakınında Afganları taciz eden suç çetelerine dair "sayısız" hikaye duyduğunu söyledi.

Hikmet, Afganların büyük çoğunluğunun Türkiye'ye belgeleri olmadan girmeye çalıştığı için kesin istatistiklerin bulunmadığını belirterek, sürekli Afganların suç çeteleri tarafından fidye için alıkonulan ve sevdikleri kişinin serbest bırakılması için ailelere şantaj yapan mesajlar aldığını dile getirdi.

Hikmet'e göre İstanbul gibi şehirlerde fidye için alıkonulan Afganlar biraz avantajlı, çünkü kırsal sınır bölgelerine yeni gelenlere göre nerede olduklarını daha kolay tarif edebiliyorlar.

Hikmet, mülteciler bulundukları yeri doğru bir şekilde tanımlayabilirlerse, “Türk polisi olayı ciddiye alarak suçluların izini sürmeye çalışacak” dedi. 

Ortadoğu Haber