Ceuta özerk meclisinde aşırı sağın suçlamalarına Müslüman milletvekili cevap verdi.

MADRİD (AA) - İspanya'nın Kuzey Afrika'daki toprağı Ceuta'daki özerk yönetim meclisinde aşırı sağcı Vox partisinin, Müslümanları hedef alan suçlamalarına cevap veren Vatandaşlık ve Onur Hareketi'nin kadın lideri Fatima Hadem, ne kendisinin ne de yabancı başka birinin köklerinden dolayı utanç duymaması gerektiğini söyledi.

Ceuta meclisindeki genel oturumda yaşanan tartışma, Vox'un Sözcüsü Carlos Verdejo'nun "Ceuta Ya" adlı siyasi partinin Müslüman milletvekili Mohamed Mustafa'yı "Taliban" diye adlandırması ve "Burada kimlik kartlı Faslılar var ve bu açıkça söyleniyor. Burada Fas yanlıları var." diyerek Ceuta meclisindeki Müslüman milletvekillerinin "İspanyolluklarının tartışılması gerektiğini" söylemesiyle başladı.

İsrail, Ürdün Konsolosunu Mescid-i Aksa'ya Almadı İsrail, Ürdün Konsolosunu Mescid-i Aksa'ya Almadı

Verdejo'nun ifadeleri sonrasında söz alan "Vatandaşlık ve Onur Hareketi" lideri Hadem, "Yüzlerce kez söyledim ve bir kez daha tekrarlıyorum. Ben İspanyol vatandaşıyım ve çok gurur duyarak Ceutalıyım. Müslümanım ve Fas kökenliyim çünkü büyük dedem oradan. Ne sorun var? Bundan dolayı utanmalı mıyım? Eğer kökenim İtalyan, Fransız veya Portekizli olsa bundan utanmalı mıydım? Sizlerin bu konuyla ilgili çok ciddi sorunlarınız var." diye konuştu.

Vox'un Sözcüsüne hitaben "Size bu zamana kadar yanlış bir şeyler anlatmış olmalılar, sizin niyetiniz tüm şehre zarar vermek." diyen Hadem, sözlerine şöyle devam etti:

"Ne ben ne de sizden olmayan herhangi bir kimse sürekli İspanyol olduğunu söylemek zorunda değildir. Üzüntü verici ki, sizin inancınız nefret ve bu hepimizin başına gelebilecek en kötü şey. Sizin yaratmaya çalıştığınız sorunlar dışında bizler bu şehirde birlikte ve birbirimize saygılı yaşıyoruz. Biz hiçbir Ceutalının ve de İspanyolun birbirinden üstün olmadığına inanıyoruz. Yasalar karşısında hepimiz eşitiz."

İspanya'nın Kuzey Afrika'da Melilla ile ikinci toprağı olan Ceuta'da yaşayan yaklaşık 85 bin nüfusun yüzde 40'ını Müslümanlar oluşturuyor.

Ceuta'da 2003'ten bu yana sağ görüşlü Halk Partisi (PP) iktidarda bulunurken, Vatandaşlık ve Onur Hareketi lideri Hamed 2015'te Ceuta özerk meclisindeki ilk Müslüman kadın siyasi parti lideri olmuştu.