Cezayir'de gerçekleştirilen Arap Birliği teşkilatı zirvesinin ardından yayınlanan Cezayir Bildirgesi Filistin davasının merkeziliğine vurgu yaptı.

Cezayir Bildirgesi Filistin içinde uzlaşma sağlanması için sürdürülen çabalara destek verilmesini, istenen gayeye kısa sürede ulaşılması için Arap ülkelerinin çabalarının birleştirilmesini istedi. 

Rusya, Tatar Mimarisinin Tek Örneği Hansaray'ı Yok Ediyor Rusya, Tatar Mimarisinin Tek Örneği Hansaray'ı Yok Ediyor

Cezayir Bildirgesi, işgal altındaki Kudüs şehrinin ve mukaddes mekanların korunması için çabaların sürdürülmesinin zorunlu olduğuna dikkat çekti. 

Bildirge aynı zamanda Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukanın kaldırılmasını ve işgal yönetiminin Filistinlilere karşı kuvvet kullanmasının, tüm suikast yöntemlerinin, haksızlıkla insanların tutuklanmasının kınanmasını, çocuklar, kadınlar, hastalar ve yaşlılar başta olmak üzere şu an işgal zindanlarında tutulan tüm esirlerin ve tutukluların serbest bırakılmasını istedi. 

Bildirgede aynı zamanda Filistin Devleti'nin BM'de tam üyelik talebine de destek verilmesi, henüz Filistin'i resmen tanımamış olan ülkelerden de bunun talep edilmesi istendi. 

Bildirgede, İsrail işgal rejiminin işlediği savaş suçlarından dolayı sorgulanması amacıyla yürütülen hukuki faaliyetlere destek verilmesinin de zorunlu olduğuna dikkat çekildi.

1440x810_cmsv2_b3229d25-f4c3-5269-989c-1e386a9974ae-7113384

Filistin Enformasyon Merkezi