Cezayir İsrail’i Afrika Birliği’nden kovmak için harekete geçti

1702235494

Cezayir medyası, işgal rejiminin Afrika Birliği’nden kovulması için Cezayir’in birlik üyelerinden 13 ülkeyle anlaştığını bildirdi.

Cezayir’de yayın yapan el-Vakı’ televizyonu, İsrail’in Afrika Birliği’ne gözlemci üye yapılması kararına karşı birliğin ilkelerini korumak ve Filistin davasına destek için Cezayir’in Afrika ülkelerinden bir grup oluşturmak üzere resmi girişimlere başladığını söyledi.

Cezayir’in başını çektiği grupta Güney Afrika, Tunus, Eritre, Senegal, Tanzanya, Nijer, Komor Adaları, Gabon, Nijerya, Zimbabve, Liberya, Mali ve Seyşeller’in yer aldığı belirtildi.

Söz konusu ülkelerin Cezayir’in İsrail’e karşı atacağı adımları destekleyeceklerini bildirdikleri ifade edildi.

Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra, İsrail’in ve Afrika Birliği’nin üye ülkelere danışmadan aldığı karar karşısında Cezayir’in eli-kolu bağlı durmayacağını söyledi.

Lamamra, işgal rejiminin Afrika Birliği’ne gözlemci üye olarak kabulünün Filistin’in ve haklı davasının yanında duran Cezayir’in istikrarına darbe vurmayı hedeflediğini bildirdi.

Cezayir Dışişleri Bakanı Lamamra’nın Afrika Birliği kurumlarındaki İsrail yayılmacılığını engellemek amacıyla çıkacağı turda Tunus, Mısır, Etiyopya ve Sudan’ı ziyaret edeceği açıklanmıştı.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi