Danimarka İslami Okulları Kapatmak İstiyor

dailyummah 183

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, ülkenin başarılı okullarının başında gelse de İslam okullarını kapatmak istiyor.

Danimarka Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Başkanı Mette Frederiksen, ülkedeki İslam okullarını kapatmak istiyor. Konuyu uzun süre gündemde tutan Başbakan Mette Frederiksen, İslam okullarının kapatılması durumunda öğrencilerin kamu okullarını yerleştirilmesi için belediyelerin hazırlıklı olmasını istedi.

İslami Okullar Ülkenin En Başarılı Okulları

Danimarka Başbakanı Frederiksen’in kapatmak istediği İslam okulları ülkenin en başarılı okulları arsında yer alıyor. İslam okullarının ne zaman ve nasıl kapatılacağı konusunda şu anda kesin bir karar bulunmamasına rağmen bu okulların kapatılması niyeti ülkede şaşkınlık meydana getirdi.

Sosyal Demokrat Başakan Frederiksen’in bu konudaki gerekçesi ise çok ilginç. “Danimarka’da çocuklar Danimarka kültürü ile yetişmeli” sloganına sığınan hükümet, bu okullar hakkında yanlı ve doğru olmayan bilgi yayıyor.

Danimarka’da özel İslam okullarında Danimarka eğitim programı uygulanıyor. Ek olarak İslam din ve ahlak dersleri veriliyor ve öğrencilerin ana dili de öğretiliyor.

Üstelik, Kraka düşünce kuruluşunun yaptığı kapsamlı bir araştırmaya göre Danimarka İslam okullarında okuyan öğrencilerin dereceleri, Danimarka kamu okullarında okuyan öğrencilerden daha yüksek. Kraka düşünce kuruluşu, bu okullardaki eğitim kalitesinin öğrencinin ilerideki eğitimlerini de etkilediğini, bu yüzden de Danimarka eğitim sisteminin bu okulları örnek alması gerektiğini ifade edilmişti.

Kaynak: Camia