Deutsche Welle Çalışanlarına İsrail İşgalini Kabul Etmelerini Şart Koşuyor

dailyummah 145

Alman medya kuruluşu Deutsche Welle (DW), bütün çalışanlarından İsrail’i tanımalarını istedi ve aksi takdirde işten kovulacaklarını bildirdi.

DW’nin Eylül ayı başında uygulanmaya başladığı yeni yayın ilkelerine göre talimatlara uymayan çalışanlar hakkında cezai müeyyidelere başvurulacağı kaydedildi.

İşgal rejiminde yayınlanan gazetelerden Haaretz, Alman medya kuruluşunun İsrail’in devlet olarak var olma hakkına saygı duyduğunu belirtti.

Yeni kabul edilen yayın ilkelerine göre DW’nin İsrail’e yönelik özel bir yaklaşım gösterdiği ifade edildi.

Alman medya kuruluşu, Şubat ayında Arapça bölümünde görevli 7 Arap çalışanı antisemitizmle suçlayarak işlerine son vermişti. Söz konusu çalışanlardan 3’ü daha sonra Alman mahkemelerinde açtıkları davaları kazanarak işlerine geri döndü.

Berlin İş Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde Filistin asıllı Ürdün vatandaşı Ferah Meraka’nın antisemitizm suçlamasıyla işten çıkarılmasının yasal dayanağı olmadığına hükmetti.

Alman medya kuruluşunun düşünce ve ifade özgürlüğüne getirdiği kısıtlama, insan hakları savunucularının tepkilerine yol açarken, Batılı medya kuruluşlarının çifte standardını ve işgal rejimi yanlısı tavrını bir kez daha gözler önüne serdi.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi