Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti'nin başkanı, ABD Başkanı'nın 25 Kasım Devlet Günü dolayısıyla tebrik mesajı göndermesini provokasyon olarak nitelendirdi.

Dodik, Srna'ya yaptığı açıklamada, ABD'nin Saraybosna Büyükelçiliği'ne de hitap ederek, 25 Kasım'ın, kendi nezdinde, Bosna Hersek'in milli bayramı olmadığını söyledi.

Bosna Hersek'in milli bayramlara ilişkin bir kanunu olmadığını anımsatan Dodik, her iki entitede de kutlanan bir milli bayramın söz konusu olmadığını vurguladı.

Sırp lider Dodik, "Savaşın sona ermesinin üzerinden 27 yıl geçti, bu, Bosna Hersek'teki Amerikalı yetkililerin bu durumu anlaması ve ABD başkanı adına tebrik mesajı gönderen yetkilileri bilgilendirmesi için yeterli bir süre." diye konuştu.

Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Zeljka Cvijanovic de Biden'ın tebrik mesajına benzer şekilde karşılık vermişti.

Cvijanovic'in ofisinden yapılan açıklamada, 25 Kasım'ın Bosna Hersek'in tamamında kutlanmadığı anımsatılarak, "Geçtiğimiz dönemde diğer ülkelere bunu anlatmaya çalıştık fakat bu konuda başarısız olduğumuz için Bosna Hersek dışındaki ortaklarımızı bu konuda bilgilendirmek mecburiyetindeyiz." ifadelerine yer verilmişti.

"Filistin Meselesine Adil Bir Çözüm Bulunmasını Vurguluyoruz" "Filistin Meselesine Adil Bir Çözüm Bulunmasını Vurguluyoruz"

Bosna Hersek'te 25 Kasım 1943'te düzenlenen Ulusal Kurtuluş Anti-Faşist Konseyinin (ZAVNOBİH) ilk oturumundan bu yana kutlanan Devlet Günü, ülkenin iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nde (RS) sıradan bir gün olarak görülüyor ve kamu kurumlarında resmi tatil ilan edilmiyor.

Kaynak: Balkan News