Dodik: “Taşınmaz Mülkler Sırp Cumhuriyeti’ne Ait”

dailyummah 218

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp Üyesi Milorad Dodik, Anayasa Mahkemesinin taşınmaz mülklerin entitelere değil devlete ait olduğuna ilişkin kararına tepki gösterdi.

Balkan News‘in haberine göre Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi, dün ülke dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin hükümeti tarafından geçirilen ve devlete ait taşınmaz mülkleri entite üzerine kaydeden yasayı yürürlükten kaldırma kararı almıştı. Mahkeme, entitedeki taşınmaz mülklerin işletilmesinin Sırp Cumhuriyeti hükümetinin yetkisinde olmakla beraber, bu mülklerin Bosna Hersek devletine ait olduğu yönündeki önceki kararları onadı.

Mahkemenin kararına ilişkin değerlendirmesinde Dodik, Saraybosna’daki siyasi elitlerin Bosna Hersek’e ait olmayan mülkler üzerinde hakimiyet kurmaya çalıştıklarını iddia etti.

Dodik, “Devlet olmayan bir oluşuma devlet diyorlar. Anayasa Mahkemesi, iğrenç bir mahkeme. Bu mahkeme hakkında sarf ettiğim en menfi ifadeleri şu an tekrarlayabilirim. Burada siyasi saiklerle problem yaratan bir grup insanın mümkün olmayan yeni bir sistem oluşturma girişimi söz konusu” diye konuştu.

Taşınmaz mülklerin Dayton Barış Anlaşması’na göre entitelere ait olduğunu öne süren Dodik, “Buraya BM Güvenlik Konseyi tarafından seçilmemiş bir adam getirdiler, Anayasa Mahkemesi’ne yabancıları getirdiler ve bunlar iki Müslümanla birlikte istediklerini yapıyor” diye konuştu.

Bosna Hersek’te entiteler üzerindeki taşınmazların devlete mi yoksa bu taşınmazları işletip kullanan yarı özerk yerel yönetimler olan entitelere mi ait olduğu konusu, ülkenin Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını kazanmasından bu yana güncelliğini koruyan bir mesele oldu.

Bosna Hersek’in NATO’ya üyelik sürecindeki en büyük pürüzlerden biri de silahlı kuvvetlerin kullandığı taşınmazların bu kuruma ait olup olmadığı konusu idi.