El Kaide tarafından yapılan açıklamada, "Müslüman kardeşlerimizi bu etkinliği takip etmemeleri veya katılmamaları konusunda uyarıyoruz" denildi.

"Filistin Meselesine Adil Bir Çözüm Bulunmasını Vurguluyoruz" "Filistin Meselesine Adil Bir Çözüm Bulunmasını Vurguluyoruz"

Arap Yarımadası'ndaki El Kaide, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanları şu anda Katar'da devam eden FIFA Dünya Kupası'ndan kaçınmaya çağırdı.

Yemen merkezli El Kaide, turnuvanın ev sahibi ülkeyi "ahlaksız insanları, eşcinselleri ve ateizmi Arap Yarımadası'na getirmekle" kınadı. Grup ayrıca olayın, "dikkatleri Müslüman ülkelerin işgali ve baskılarından uzaklaştırmaya" hizmet ettiğini iddia etti.

SITE İstihbarat Grubu'nun Dünya Kupası'nın başlamasından bir gün önce, Cumartesi günü yayınladığı bir habere göre, El Kaide, "Müslüman kardeşlerimizi bu etkinliği takip etmeleri veya katılmaları konusunda uyarıyoruz" açıklamasını yaptı.

Olayla ilgili olarak, özellikle batıda, LGBT haklarının yanı sıra sosyal kısıtlamalar ve stadyumlarda alkol yasağı da dahil olmak üzere Katar'ın insan hakları sicili konusunda tartışmalar yaşanıyor. Ancak Katarlı bir hükümet yetkilisi CNN'e yaptığı açıklamada, ev sahibi ülkenin kapsayıcı bir ülke olduğunu söyledi. "Katar'da herkes hoş karşılanır" ifadesinin ardından "Sicilimiz, geçmişi ne olursa olsun tüm insanları sıcak bir şekilde karşıladığımızı göstermiştir" dedi.

Kaynak: MEMO