Esed güçleri, el-Badiye çatışmasından muaf tutulmak için rüşvet ödüyor.

Yemen'de Konvoy Geçişi Sırasında Mayın Patladı Yemen'de Konvoy Geçişi Sırasında Mayın Patladı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Şam’ın batı kırsalındaki el-Kisvah bölgesinde bulunan rejim güçlerinin, Suriye’nin orta kesimlerindeki el-Badiye (Suriye çölü) bölgesinde DEAŞ’a karşı yürütülen terörle mücadele operasyonlarından ‘muaf tutulmak’ için astlarına rüşvet verdiğini duyurdu.

Hava koşulları nedeniyle, özellikle kış mevsiminde el-Badiye’de rejim güçlerine ve yandaş milislere ait konvoylara yönelik pusu ve saldırılara karşı endişe duyuluyor. Kaynaklara göre rejim güçleri, astlarına el-Badiye’de askeri görevlere çıkmaktan muaf tutulmaları karşılığında 50-80 bin Suriye lirası arasında değişen meblağlar ödedi.

Şarku’l Avsat’ın SOHR’den aktardığı bilgilere göre rüşvet, Suriye ordusu subayları açısından en önemli maddi gelirlerden biri olarak sayılıyor.

SOHR aktivistleri, 1 Kasım’da el-Badiye bölgesinde Rus subayları liderliğindeki rejim güçlerinin büyük hareketlerini takip etmişti. ‘Nimr (kaplan)’ olarak bilinen Tuğgeneral Süheyl el-Hasan liderliğindeki 25. Tümen güçleri, Hama’nın doğu kırsalındaki İsriyah- Rakka bölgesi ile İsriyah- es-Saan bölgesi arasındaki yolda 20’den fazla askeri noktada konuşlandı. Gelişmeyle eş zamanlı olarak Suriye’nin başkenti Şam’dan askeri bir heyet ve Rus kuvvetlerinden subaylar da bölgeye geldi.

Katırcı milislerinin hegemonyasına son verdikten sonra, Hamişo milislerine bağlı koruma ve güvenlik görevlileri de el-Badiye’deki pozisyonlarında seferber edildi. SOHR, rejim güçlerine bağlı büyük bir askeri konvoyun Hama’nın doğu kırsalından Rakka vilayetindeki Tabka sınır kapısına doğru ateş açtığını, konvoyun Salamiyah-İsriyah karayolunu takip ettiğini ve konvoydaki unsurların vatandaşların yolu kullanmasını engellediğini belirtti. Konvoy, ağır silahlarla dolu onlarca araba, çok sayıda zırhlı araç ve nakliye araçlarına monte edilmiş tankların yanı sıra onlarca askerden oluşuyor.

Kaynak: Şarku'l Avsat