Esed rejiminin saldırılarından kaçan aile, sahurunu evlerinin hasretiyle yaptı

dailyummah 21

Beşşar Esed rejimi güçlerinin saldırılarından kaçarak Suriye’nin kuzeyindeki Bab ilçesine göç eden İbrahim ailesi, sahurunu 2 yıldır uzakta oldukları evlerinin hasretiyle yaptı.

Esed rejimi ve destekçilerinin saldırıları nedeniyle 2 yılı aşkın süre önce yerinden edilen Adil İbrahim ve ailesi, Fırat Kalkanı Harekatı’yla terörden arındırılan Bab bölgesine göç etmek zorunda kaldı.

İbrahim ailesi, Esed rejiminin sivil yerleşim yerlerine yoğun saldırılarından yanlarına hiçbir şey almadan kaçmak zorunda kaldı.

Ramazan ayını evlerinden uzakta karşılayan ailelerden sadece biri olan İbrahim ailesi, Suriye’nin kuzeyindeki binlerce sivil gibi sahuru evlerinin hasretiyle yaptı.

esed rejimi

“Sahur yapacak malzeme bulamıyoruz”

Adil İbrahim, 2 yıl 4 ay önce Esed rejiminin saldırıları sonrası Bab’a göç etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Rejim ve destekçilerinin, uçak, helikopter ve tanklarla sivil yerleşim yerlerine yoğun saldırıları sonucu binlerce sivil gibi canlarını kurtarmak zorunda kaldıklarını aktaran İbrahim, “Yanımıza hiçbir şey alamadan kaçmak zorunda kaldık. Çocuklarımla yürüyerek tehlikeli yerlerden geçtik. Bu acının tarifini anlatacak kelime bulamıyorum. Allah zalimleri kahretsin.” ifadelerini kullandı.

İbrahim tüm mal varlığını geride bıraktığını belirterek evlerini terk etmek zorunda kalmadan önceki ramazanları şöyle anlattı:

Ramazan günleri, evimizdeyken daha güzeldi. Şimdi o tadı alamıyoruz. Evimizdeyken her şeyimiz vardı ancak şimdi sahur yapacak malzeme bulamıyoruz. Yardım malzemelerinden gelen gıdalarla geçiniyoruz. Sabredeceğiz, hayırlı bu günlerde dualarımız kabul olsun, yurdumuza geri dönelim, bayram günlerini görelim.”

dailyummah 20

“Evimden uzaktayım ama en azından çocuklarım artık korkmuyor”

Rejimin saldırıları sonrası evlerinin yerle bir olduğunu belirten İbrahim, “Evim saldırılarda yıkıldı, oturulacak durumda değildi ama en azından evim çadırdan daha iyi. Rusya, Esed rejimi ve İran bizi evimizden, yurdumuzdan ve vatanımızdan etti. Kendi halkını katleden Esed rejimi, çocuklarımı evlerinden mahrum etti. Evimden uzaktayım ama en azından çocuklarım artık korkmuyor. Güvenli bölgedeyiz, uçak saldırıları yok, çocuklarım rahat ve güvende huzurla sahurumuzu yapıyoruz.” diye konuştu.