Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, ülkede patlak veren iç savaş nedeniyle ilişkilerin bozulduğu 11 yılın ardından Türkiye ve Suriye arasındaki yakınlaşmaya ilişkin ilk açıklamasını yaptı.

Esed, Rusya’nın sponsorluğundaki Suriye-Türkiye görüşmelerinin verimli olabilmesi için Ankara’nın Suriye’nin bazı bölgelerindeki ‘işgalini’ sona erdirmesi gerektiğini söyledi.

Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev ile başkent Şam’daki görüştükten sonra açıklama yapan Esed şunları söyledi;

“Bu görüşmelerin verimli olabilmesi ve Suriye’nin bu toplantılardan istediği işgalin sona erdirilmesi ve teröre desteğin durdurulması temelinde, devletin ve halkın ulusal değişmezleri ve ilkelerine dayanan somut hedef ve sonuçlara ulaşması için Suriye ile Rusya arasında önceden koordinasyon ve planlamaya dayalı olması gerekir.”

Türkiye ve Suriye savunma bakanları, geçen ayın sonunda, 2011’de Suriye’de iç savaş başlamasından bu yana iki ülke arasında bu düzeydeki ilk resmi toplantıda Moskova’da bir araya geldi.

Yakın zamanda dışişleri bakanı düzeyinde bir görüşme yapılması da bekleniyor.

Türkiye, iç savaş öncesinde Suriye’nin önemli ekonomik ve siyasi müttefikiydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esed ile dostluk geliştirmişti.

Ancak iki ülke arasındaki ilişkiler Suriye’de rejime karşı protestoların başlaması ve ardından savaşın patlak vermesiyle alt üst oldu.

Erdoğan, Esed’i istifaya çağırmadan önce ülkede siyasi reformlar gerçekleştirmesi için çağrıda bulundu.

Türkiye, geçtiğimiz yıllarda Suriye’deki siyasi ve silahlı muhalif gruplara destek sağladı.

Afganlar Dondurucu Soğuklarla Mücadele Ediyor Afganlar Dondurucu Soğuklarla Mücadele Ediyor

Kaynak: Şarku'l Avsat