“Esir takası planının başarılı olması için Mısır’ın arabuluculuğu sürüyor”

1491064058

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Abdurrahman Şedid, esirlerin takası anlaşmasının gerçekleşmesi için Mısır’ın arabuluculuk çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. 

Şedid, Quds Press haber ajansına yaptığı açıklamada takas anlaşması konusunda sonuçları açıklama yetkilerinin direnişte olduğunu belirtirken, herhangi bir anlaşmaya varılmasının gecikmesine işgal rejiminin inatçı tutumunun neden olduğunu ifade etti. 

İşgal zindanlarındaki Ürdünlü esirlerin de takas anlaşmasına dahil edilmesi konusunda da Şedid, direnişin ister Filistinli olsun ister Ürdünlü olsun işgal zindanlarındaki bütün esirlerin özgürleştirilmesinden yana olduğunu ve bunun için çalıştığını dile getirdi. 

Şedid; “Filistin ve Kudüs davası için fedakarlık etmiş bütün herkese vefa göstermek Hamas’ın dini, askeri ve ulusal inanışının bir parçasıdır.” ifadesini kullandı. 

Arap Parlamentosu daha önce Filistin direnişinden, işgal zindanlarında tutulan ve sayıları 21 olan Ürdünlü esirlerin de esir takasına dahil edilmesini talep etmişti.

Şedid açıklamalarında işgal rejimini, esirlere ve özellikle de açlık grevindeki esirlere yönelik suçlarını sürdürmekte ısrar etmemesi konusunda uyardı.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi