”Esirlerimiz önceliğimizdir ve idari hapis sistemli suçtur”

947679111

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Esirler, Şehitler ve Yaralılar Dosyası Sorumlusu Zahir Cebbarin, Filistin halkının evlatlarına yönelik olarak sürdürülen idari hapis uygulamasının, işgal rejiminin suçlarına eklenmesi gereken sistemli bir suç olduğunu, bütün uluslararası uygulamalara ve kabullere aykırı olduğunu vurguladı. 

İşgal rejiminin haklarındaki idari hapis uygulamasını protesto amacıyla açlık grevlerini sürdüren esirler konusuna da değinen Cebbarin, Filistin halkının mensuplarının, en basit insanî değerlere bile aykırı bir şekilde gerçekleştirilen tutuklamalara ve idari hapis zulmüne bütün yollarla ve araçlarla karşı durma hakkının olduğunu vurguladı. 

Cebbarin, Hamas’ın esirlerin ve özellikle de açlık grevindeki esirlerin durumlarını büyük bir hassasiyetle ve yakından takip ettiğini hatırlatarak, esir takası işleminin gerçekleşmesi için bütün ilgili taraflarla ve özellikle de aracı konumundaki Mısır’la irtibatlarının sürdüğünü, esirler davasının öncelikli meseleleri olduğunu dile getirdi. 

Cebbarin, işgal rejiminin daha önce verdiği sözlere bağlı kalmadığını, Esirler Hareketi’ne yaptığı taahhütlerine de uymadığını belirterek, işgal zindanlarındaki esirlerin yalnız kalmamaları ve işgal rejiminin onlara karşı tamamen keyfi hareket etmesinin önüne geçilmesi için büyük bir özenle ve gayretle çalıştıklarını vurguladı. 

İsrail işgal rejiminin Filistinlilere yönelik olarak kullandığı “idari tutuklama” uygulamasına göre bir işgal savcısı herhangi bir suçlama yapmadan ve dava dosyası açmadan bir Filistinliyi altı ay süreyle hapse atabiliyor ve tutukluluğunu yine hiçbir gerekçe ileri sürme ihtiyacı duymaksızın altı aylık sürelerle on kez uzatabiliyor. On kez uzatmanın tamamlanmasından sonra serbest bırakması gerekse bile, tutuklu bir süre serbest bırakıldıktan sonra işgal güçlerinin birkaç gün içinde onu yeniden idari tutuklu olarak hapse atmaları imkanı var. Bu da işgal yargısına, bir Filistinliyi sadece belli aralıklarla ev ziyareti izni vermek suretiyle yargısız bir şekilde müebbet hapse mahkum etmesine imkan veriyor.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi