Etiyopya Doğal Gaz Keşfi Yapan Çinli Şirketin Sözleşmesini Feshetti

somali halki
FILE – In this Monday, Aug. 15, 2011 file photo, children from southern Somalia hold their pots as they line up to receive cooked food in Mogadishu, Somalia. Officials in East Africa say a report to be released this week by two U.S. government-funded famine and food agencies gives the highest death toll yet from Somalia’s 2011 famine, estimating that 260,000 people died – more than double previous estimates. (AP Photo/Farah Abdi Warsameh, File)

Etiyopya, ülkenin doğusundaki Somali eyaletinde gaz ve petrol arayan Çinli POLY-GCL şirketinin sözleşmesini feshettiğini duyurdu.

Etiyopya Maden ve Petrol Bakanı Takele Uma, düzenlediği basın toplantısında, doğal gaz ve petrol arayan şirketin sözleşmeye ve planlara uygun çalışmadığını ve gereklilikleri karşılamadığını belirtti.

Uma, daha önce yazılı ültimatom verilen şirketin sözleşmesine bugün son verildiğini açıkladı.

Addis Ababa yönetimi, Calub ve Hilala sahalarında daha önce tespit edilen 4,7 trilyon kübik feet doğal gazı, inşa edilecek boru hattıyla Cibuti’ye taşımayı ve LNG olarak Çin’e ihraç etmeyi planlıyordu.

Başbakan Abiy Ahmed, Haziran 2018’de, şirketin deneme amaçlı günlük 450 varil ham petrol çıkarmaya başlayacağını duyurmuştu.

ETİYOPYA