Filistin, ABD'nin İsrailli aşırı sağcı milletvekili Ben-Gvir'in açıklamalarını eleştirmesini memnuniyetle karşıladı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Ned Price'in İsrailli vekil Ben-Gvir'in Kah hareketi kurucusunu öven açıklamalarını "tiksindirici" olarak nitelendirmesinin ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Bakanlık açıklamasında, "Kahane yanlısı terör ideolojisi taşıyan Ben-Gvir gibi kişilerin tehlikesini vurgulayan ve Ben-Gvir'in Kahane'nin ölümünün yıl dönümündeki son açıklamalarını reddeden ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, uluslararası toplum, "bu gibi kişiler hakkında net bir duruş sergilemeye, onlarla resmi şekilde ilişkiyi kesmeye ve onları terörist Kahane'nin ideolojisinin bir uzantısı olarak görmeye" çağırıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasının, diğer ülkeleri de demokrasiyi ve iki devletli çözüm fikrini korumak adına ivedilikle benzer tutumlar sergilemeye teşvik ettiği kaydedildi.

Ben-Gvir, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Meir Kahane'nin ölümünün 32. yıl dönümü anmasına katılacağını söyleyerek, Kahane'nin İsrail'e olan sevgisini, Sovyetler Birliği Yahudileri lehine ve antisemitizme karşı mücadelesini takdir ettiğini belirtmişti.

İsrail, Batı Şeria'da 5 Filistinliyi Yaraladı İsrail, Batı Şeria'da 5 Filistinliyi Yaraladı

ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Price, dün gerçekleştirdiği basın toplantısında, Ben-Gvir'in Kah hareketinin kurucusu Kahane'yi övmesine ilişkin bir soruya yanıt vererek, "Bir terör örgütünün mirasını kutlamak tiksindiricidir. Bunun için başka bir kelime yok. Bu tiksindirici bir şeydir ve daha önce de söylediğimiz gibi Kahane Chai'nin mirasından ve şiddet yanlısı aşırılık yanlılarının retoriğinin kullanılmasından endişe duyuyoruz. Kışkırtmaları kınadık. Şiddeti ve ırkçılığın tüm biçimlerini kınadık." ifadelerini kullanmıştı.

Kahane'ye övgülerde bulunan Ben Gvir'in önümüzdeki günlerde İsrail'de Binyamin Netanyahu tarafından kurulan hükümette bakanlık görevi alması bekleniyor.

Ben-Gvir, Araplara karşı mutlak düşmanlığı ve İsrail'in sadece Yahudilerin yaşadığı bir devlet olması için Filistinlilerin Arap ülkelerine sürgün edilmesi çağrılarıyla Kahane'nin sıkı bir takipçisi olarak görülüyor.

El Halil'de 1994'te İbrahim Camisi'nde ibadet eden Müslümanlara ateş açarak toplu katliam yapan Baruch Goldstein'a hayranlığını gizlemeyen Ben-Gvir, yeni hükümette polis ve güvenlik güçlerinden sorumlu Kamu Güvenliği Bakanlığı'na talip olduğunu farklı platformlarda dile getirmişti.

İsrail basını, Ben-Gvir gibi fanatik bir ismin polisten sorumlu bakanlığa getirilmesinin içeride ve dışarıda kendisi için sorun çıkaracağını hesaplayan Netanyahu'nun bu talebini karşılıksız bırakacağını değerlendiriyor.

dyqrw-1