Filistin yönetimi, İsrail askerlerinin bugün işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 4 Filistinliyi öldürmesini "savaş ilanı" olarak niteledi.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne'nin konuya ilişkin açıklaması Filistin resmi haber ajansı WAFA'da yayımlandı.

İran'da 1200 Öğrenci Zehirlendi İran'da 1200 Öğrenci Zehirlendi

Filistin halkına karşı sahada yükselen tansiyondan İsrail'in sorumlu olduğunu belirten Ebu Rudeyne, saldırıların durması için ABD yönetiminden İsrail'e baskı yapmasını istedi.

Son 24 saatte Kudüs, Ramallah ve Cenin'de 4 Filistinlinin öldürüldüğüne işaret eden Ebu Rudeyne, İsrail güçlerinin devam eden saldırılarının Filistin halkına yönelik bir "savaş ilanı" olduğunu ifade etti.

Ebu Rudeyne, tansiyonun bu şekilde yükselmesinin, olayları geri dönüşü olmayan ve herkes için yıkıcı sonuçlar doğuran bir yola sokacağına değindi.

Filistinli gruplara Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına karşı koyma çağrısı yapan Ebu Rudeyne, uluslararası camiadan da Filistin halkını koruyacak adımlar atmasını istedi.

- Filistinli gruplardan İsrail'in "suikast" siyasetine tepki

Hamas, İslami Cihad, Mücahidin ve Ahrar hareketleri de Batı Şeria'da bugün 4 Filistinlinin öldürülmesiyle ilgili yazılı açıklamalar yaptı.

Hamas'ın açıklamasında, "suikast" siyasetinin İsrail için güvenliği tesis etmeyeceği ya da işgale karşı artan öfke ateşini söndürmeyeceği kaydedildi. Açıklamada, "direniş güçlerinin, düşmana, Filistin halkına ve mukaddesatına karşı işlediği suçların bedelini ödettirmeye muktedir olduğu" ifade edildi.

İslami Cihad'ın açıklamasında ise "suikast" operasyonlarının, Filistin topraklarının ve halkının müdafaası konusunda itici güç oluşturduğu belirtildi.

Mücahidin Hareketi'nin açıklamasında da İsrail'in, Batı Şeria'daki "devrim halini" akamete uğratamayacağı ve Filistinlilerin öldürülmesinin, direnişçilerin ısrarını artırmaktan başka işe yaramayacağı kaydedildi.

Ahrar Hareketi'nin açıklamasında, İsrail'in artan ihlallerine karşı Filistin halkının önünde, direnişin dozunu artırmaktan başka çare olmadığı aktarıldı.

İsrail askerleri bugün, Cenin'de 2, Kudüs'ün kuzeybatısındaki Beyt Dakku beldesinde 1 ve Doğu Kudüs'teki Mescid-i Aksa yakınlarında da 1 olmak üzere 4 Filistinliyi öldürmüştü.