İsrail Geçen Yıl 53'ü Çocuk 224 Cana Kıydı İsrail Geçen Yıl 53'ü Çocuk 224 Cana Kıydı

Filistin Devlet Başkanlığı, İsrail'in günlük öldürme, ihlal ve provokasyon politikalarına ve tek taraflı adımlarına devam etmesi halinde ‘kontrol edilmesi mümkün olmayan bir patlama yaşanmasına’ karşı uyarıda bulundu.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne yaptığı açıklamada “Yerleşim ve ilhak peşinde koşan aşırı sağcı İsrail hükümeti ile yaşanan gerilim, ciddi sonuçları olacak bir istikrarsızlık havası ve tehlikelerle dolu bir durum yaratmıştır” ifadelerini kullandı.

Sözcü “Uluslararası toplumun İsrail'i devam eden uluslararası hukuk ve uluslararası meşruiyet ihlallerinden sorumlu tutma konusundaki tereddütü ve ABD’nin sahada gerçek bir adım atmadan tavırlarında gösterdiği belirsizlik karşısında, İsrail'in bu kınanan ve reddedilen eylemlerine karşı koymak için farklı ve kararlı Filistin tavırları ve önlemleri olacaktır” ifadelerini kullandı.

En hızlı şekilde önlemler alınması vurgusunda bulunan Ebu Rudeyne “Çünkü sahadaki meşru hakkımıza ek olarak haklarımızı korumak için gerekeni yapmakta ve tüm uluslararası forumlara katılmakta gecikmenin veya tereddüt etmenin mümkün olmadığı bir durumla karşı karşıyayız” dedi.

Ebu Rudeyne’nin açıklaması, Şarku'l Avsat'ın, İsrail'in son zamanlarda uyguladığı bütün yaptırımlar da dahil olmak üzere politikalarından geri adım atmaması durumunda Filistin Yönetimi'nin benzeri görülmemiş kararlar almaya yöneleceğine ilişkin yayınladığı haberleri doğruluyor.

Filistinli yetkililer, İsrail'in tepkisine bakılmaksızın, Merkez Konseyi'nin İsrail ile anlaşmaların iptali ve İsrail’in tanınmasının geri çekilmesine ilişkin kararlarının etkinleştirilmesi üzerinde çalışıyor.

Ebu Rudeyne’nin açıklaması, İsrail'in dün Kudüs'ün kuzeyindeki Kalendiya Mülteci Kampı’nda bir Filistinliyi öldürmesi ve 24 saat içinde bunun üçüncü ölüm olmasının ardından geldi. Şafak vakti Kalendiya’da çıkan çatışmalarda ağır yaralanan Semir Avni Harbi Aslan (41) İsrail ordusu tarafından öldürüldü.

Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “41 yaşındaki Semir Avni Harbi Aslan, işgal altındaki Kudüs'ün kuzeyindeki Kalendiya Mülteci Kampı’na yönelik saldırı sırasında İsrail işgal ordusu tarafından göğsünden vurularak şehit oldu” ifadelerini kullandı.

Filistinli gruplar ile ulusal ve İslami güçler, vurulmadan önce oğlu Remzi'yi gözaltına alınması sırasında savunmaya çalışan Aslan'ın öldürülmesini kınadı. El-Halil'de Sened Sememre (19 yaşında) ve Nablus'un doğusundaki Balata Mülteci Kampı’nda Ahmed Ebu Cuneyd’den (21 yaşında) sonra Aslan, son 24 saat içinde İsrail tarafından öldürülen üçüncü Filistinli oldu.

İsrail'in bu yılın başından bu yana öldürdüğü toplam Filistinli sayısı üçü çocuk olmak üzere yediye yükseldi. Aslan, İsrail tarafından dün şafak vakti farklı bölgelerde gözaltılar gerçekleştirmek için başlatılan ve Nablus'un Eski Şehir bölgesinde şiddetli çatışmaların yaşandığı geniş çaplı bir operasyon dahilinde öldürüldü.

Kızılay ekipleri, Nablus’un Eski Şehir bölgesinde 10 yaralıya müdahale ettiklerini, bunlardan aralarında iki gazetecinin de bulunduğu beşinin gerçek mermi ile yaralanması sonucu Rufeydiye Hastanesi'ne sevk edildiğini, üç kişinin gerçek mermi parçalarının isabet etmesiyle yaralandığını ve iki kişinin ezilme sonucu yaralandığını bildirdi.

İsrail, aranan kişileri yakalamak için Eski Şehir'e yaptıkları baskını doğruladı. İsrail ordusu, Arinu'l Usud (Aslanlar Yuvası) grubundan 33 yaşındaki aktivist İyad Abdunnasır Şebaru ile dört zanlıyı tutukladığını duyurdu. Operasyon sırasında iki Carlo silahı ve bir patlayıcı ele geçirdiklerini de belirtti.

Ancak Arinu'l Usud grubu bu açıklamaları reddederek üyelerinin Eski Şehir'in batı bölgesine sızan özel bir gücü fark edip etrafını sardıklarını ve çatıştıklarını söyledi.

Arinu'l Usud, İsrail güçlerinin savaşçılarından herhangi birine ulaşamadığını ve tutuklayamadığını vurguladı.