İsrail ordusunda yürütülen bir iç soruşturma, askerlerin Ramallah yakınlarındaki Ramun köyünden 45 yaşındaki Filistinli Ahmed Hasan Kahla'yı bu ayın 15'inde Silvad kasabası yakınlarında gerçekleşen olay sırasında, iddia edildiği gibi herhangi bir tehlike veya tehdit oluşturmadan öldürdüğü sonucuna vardı.

İsrail, Ürdün Konsolosunu Mescid-i Aksa'ya Almadı İsrail, Ürdün Konsolosunu Mescid-i Aksa'ya Almadı

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu MAKAN, İsrail ordusunun askeri polis birimi tarafından başlatılan ve ‘askerlerin Kahla'yı soğukkanlılıkla infaz ettiği’ sonucuna varılan İsrail askeri soruşturmasını ortaya çıkardı.

Soruşturma, yaşanan kazanın Kahla'nın İsrail ordusu tarafından Silvad yakınlarında kurulan bir kontrol noktası nedeniyle boğucu bir trafik sıkışıklığından kaçmaya çalışırken meydana geldiğini doğruladı. Soruşturmada ayrıca Kahla’nın kontrol noktasındaki askerlere herhangi bir tehdit oluşturmadığı halde yakın mesafeden boynundan vurulduğu ve olayın ölümle sonuçlanmaması gerektiği vurgulandı.

Olayın nasıl yaşandığına dair şu açıklamaya yer verilmişti:

“Kahla öfkeyle arabasından inmeye çalıştı. Bu sırada kuvvet komutanı kapıyı kapattı ve üzerine biber gazı sıktı. Askerler kendisini arabadan çıkarmaya çalıştı ancak direndi. Kahla'nın direnmeye çalışması üzerine arbede çıktı. Kendisini arabadan çekmeye çalışan askerin silahına dokundu.”

MAKAN, askerlerden birinin daha sonra 18 yaşındaki oğlu arabada otururken Kahla'yı vücudunun üst kısmından vurduğunu bildirdi. Dört çocuk babası olan Kahla'nın kısa süre sonra olay yerinde yaşamını yitirdiği kaydedildi.

İsrail Ordu Sözcüsü, olayın ardından askeri polisin soruşturma başlattığını, soruşturma tamamlandıktan sonra sonuçların karara bağlanması için askeri savcılığa iletileceğini söyledi.

Ordu, Kahla'yı öldürdükten sonra askerlerin elindeki bıçakla kendilerine doğru geldiğini gördüğü bir kişiyi etkisiz hale getirdiğini açıkladı. İsrail medyası, Filistinlinin vurulmasının, bir İsrail askeri gücüne taş atılırken içlerinden birinin arabadan inip askerlere yaklaşmasından önce gerçekleştiğini akatardı.

Ancak Filistinliler bu haberi yalanladılar. Kahla'nın oğlunun da bulunduğu arabasından indikten sonra İsrail güçleriyle girdiği sözlü tartışmanın ardından askerlerin onu öldürdüğünü belirttiler. Olay yerindeki görgü tanıkları, Kahla'nın herhangi bir tehdit oluşturmadığını ve vurulduktan sonra kan kaybına terkedilmesi sonucu öldüğünü aktardılar.

Görgü tanıklarının ifadesi, Ahmed Kahla’nın kız kardeşi İman Kahla ve olay sırasında arabada bulunan 18 yaşındaki oğlu Kusay tarafından da doğrulandı. Görgü tanıkları, Ahmed Kahla’nın, Silvad yakınlarındaki bir askeri kontrol noktasında durdurulduğunda bir inşaat atölyesinde çalışmaya gittiğini söylediğini ancak askerlerle aralarında çıkan sözlü tartışmanın ardından soğukkanlılıkla infaz edildiğini söylediler.

İsrail'in son soruşturması Filistinlilerin ifadelerini ve askerlerin ‘bir teröristin etkisiz hale getirildiği’ anlatılarını çürütüyor. Ön soruşturmayı yürüten tugay komutanı, durumun asla böyle olmadığı ve ‘olayın şahsın ölümüyle sonuçlanmaması gerektiği’ sonucuna vardı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre soruşturma, bir görgü tanığının geçen hafta İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’a ‘askerlerin her aracın geçmesine izin vermeden önce aramanın yarım saat kadar sürdüğünü’ söylediği ifadesiyle tutarlı. İsmi açıklanmayan tanık, Kahla'nın arabasının yanına geldiklerinde askerlere bağırmaya başladığını belirttiği açıklamasında şunları söyledi:

“Onlara biraz bağırdı. Onlar da arabanın yanına gelerek üzerine biber gazı sıktılar. Arabadan çıkardıklarında üzeri biber gazıyla kaplıydı ve hiçbir şey göremiyordu. Tanık, kollarını sallamaya başladı ve askerlerden biri de onu vurdu.”