Arap Birliği Zirvesi, Kovid-19 salgınının neden olduğu iki yıllık aranın ardından Cezayir'de toplanıyor.

Filistinliler, Cezayir'de iki gün boyunca liderler düzeyinde düzenlenecek Arap Birliği Zirvesi'nden "Filistin davasını destekleyen ve İsrail'le normalleşmeyi suç sayan" kararlar çıkmasını ve bu kararların uygulanmasını bekliyor.

Liderler düzeyinde bugün başlayan 31'inci Arap Birliği Zirvesi'nin iki gün sürmesi bekleniyor.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, yaptığı yazılı açıklamada, Filistin'in ve davasının Arap ulusunun temel meselesi olduğu konusunda zirveden dünyaya açık bir mesaj vereceğini belirtti.

Arap Birliği Zirvesi'ne ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Filistinlilerden bir kısmı, zirveden İsrail ile ilişkiler konusunda tüm ülkeler için bağlayıcı kararlar almasını beklerken, bazıları ise zirvede "pratikte uygulanabilecek kararlar alınması" çağrısında bulundu.

"Cezayir'de yapılması hasebiyle Arap Birliği Zirvesi önemli"

Filistinli Selame Cemil, "Filistin'i davası olarak gören Cezayir'de yapılması hasebiyle Arap Birliği Zirvesi önemli." dedi.

"Filistin Meselesine Adil Bir Çözüm Bulunmasını Vurguluyoruz" "Filistin Meselesine Adil Bir Çözüm Bulunmasını Vurguluyoruz"

Cemil, konuşmasında Filistin'deki siyasi bölünmenin sona erdirilmesi için birkaç hafta önce Cezayir'de ekim ayında Hamas ve Fetih başta olmak üzere 14 grubun temsilcisinin katılımıyla düzenlenen Filistin diyalog görüşmeleri ve söz konusu Filistinli gruplar tarafından imzalanan Cezayir Bildirisi'ni anımsattı.

Arap Birliği Zirvesi'nin, Cezayir'de imzalanan Filistin uzlaşı anlaşması için destek mahiyetinde olacağına inandıklarını kaydeden Cemil, bunun da bu zirveye ayrı bir önem kazandırdığını ifade etti.

Zirvede Filistin davasına destek yinelenecek

Filistinli Mustafa Kemil (55), zirvenin, "İsrail ile normalleşmeyi suç saymayı, Arap girişimi ve Filistin davasına desteğini yenilemeyi amaçladığını" söyledi.

Kemil, "Arap liderlerin Filistin davasını siyasi ve mali olarak desteklemesi gerekiyor. Öldüren, yıkan ve çalan bir İsrail ablukası altında yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Alınan kararların uygulamaya koyulması gerekiyor"

Öte yandan Filistinli İbrahim İmad (37) ise Filistin halkının Arap Zirvesi'ne çok da güvenmediğini, daha önceki zirvelerde alınan kararların çoğunun uygulanmadığını belirtti.

Filistin meselesinin her Arap liderinin ve halkının meselesi olduğunu kaydeden İmad, bu bağlamda onlardan "önemli kararlar almalarının ve bu kararların uygulanmasının" beklendiğini söyledi.

İsmail Haber (48) ise Arap ülkelerinin, sahip oldukları dinamiklerle, Filistin-İsrail çatışmasında önemli rol oynayabileceğini ifade etti.

Haber, zirveye ilişkin, "Onlardan fazla bir şey beklemiyoruz. Ancak biraz umudumuz var onu da kaybetmek istemiyoruz." dedi.

Yetkililerin açıklamalarına göre, Cezayir'in ev sahipliğinde düzenlenen Arap Zirvesi'nde, Filistin meselesine destek, Libya, Yemen, Suriye, Lübnan, Irak ve Sudan'daki krizlerinin yanı sıra Arap Birliği'nde düzenlemeler yapılması, terörle mücadele, Nahda Barajı, Mısır'da yapılması beklenen iklim zirvesinin desteklenmesi ve İran'ın müdahalesinin reddedilmesi konularının ele alınması bekleniyor.