Fransız La dépêche gazetesi Cezayir ve Rusya üzerinden yakınlaşmasının ve ortak yürüdükleri askeri tatbikatın Fas sınırındaki gerilimi arttırdığına yer veriyor.

Rusya ve Cezayir Kara Kuvvetleri'nin terörle ortak mücadele tatbikatı olan "Çöl Kalkanı 2022"nin 16-28 Kasım 2022'de Cezayir'deki Hamakir eğitim sahasında yapılacak. Bu tatbikat Fas yakınlarındaki Bechar bölgesinde düzenlenmesine rağmen Rus yetkililer bu tatbikatın üçüncü bir ülke ile ilgili olmadığını ifade ediyorlar. Fransız gazetesi ise bu tatbikatın neden Fas sınırıına yakın olduğunu soran bir başlıkla haberi veriyor. 

Gazete haberinde Fas'ın geçen Haziran ayında İsrail, NATO üyeleri ve ABD'nin katılımıyla ülkede bugüne kadar düzenlenen en büyük tatbikat olan Afrika Aslanı tatbikatını düzenlediğini de belirtiyor.

Fransız gazetesi ayrıca Rusya ve Cezayir'in geçtiğimiz Ekim ayında Cezayir açıklarında ortak deniz tatbikatları düzenlediğini, Cezayir'in ise Rusya'nın doğusundaki Vostok 2022 askeri tatbikatlarına katıldığını belirtiyor.

Hollanda’da İslami Kuruluşlar Eğitim Bakanı'na Dava Açtı Hollanda’da İslami Kuruluşlar Eğitim Bakanı'na Dava Açtı

Gazete haberinde, Cezayir'in 2021'de savunma bütçesindeki yüzde 130'luk artış sayesinde çok sayıda Rus teçhizatı ithal etmesi nedeniyle Rusya-Cezayir işbirliğinin endüstriyel seviyeyi de kapsadığına açıklık getiriyor. 

Gazete ayrıca, Fransa'dan Rus Sukhoi Su57 savaş uçaklarının satın alınmasıyla ilgili olabilecek 11 milyar değerinde bir sözleşmenin hazırlandığına dair bilgi aktarıyor. Sonuç olarak, 2017'den beri Cezayir'e ithal edilen askeri teçhizatın yüzde 80'i Rusya'dan geliyor.

Fransız gazetesi, Batı Sahra'nın Cezayir ile Fas arasındaki ilişkileri daha gerdiğine dikkat çekerken ABD'nin Batı Sahra'yı Fas'a ait olduğunu kabul ettiğini belirtirken Rusya'nın desteklediği Cezayir'in ise bu Batı Sahra'nın bağımsıızlığını savunan Polisaro Cephesi'ni desteklediğine yer veriyor.


 

Kaynak: Ortadoğu Haber