17 yıldır İsrail kuşatması altında olan Gazze Şeridi'ne Avrupa'dan bir deniz filosu gönderilmesi için hazırlıklar yapılıyor. İsrail ise karşı propaganda hareketlerine başladı.

Avrupa'daki birçok topluluk ve insan hakları örgütleri, kuşatma altındaki Filistin halkının acılarına dindirmeye yardımcı olmak amacıyla, İsrail işgali tarafından 17. yıldır kuşatılan Gazze Şeridi'ne doğru bir Avrupa deniz filosu göndermeye hazırlandığı bildirildi. 

Husiler Taiz Bölgesine Saldırılarına Hız Verdi Husiler Taiz Bölgesine Saldırılarına Hız Verdi

Uluslararası Gazze Kuşatmasını Kırma Komitesi başkanı ve Özgürlük Filosu'nun kurucu üyesi Zaher Birawi, "Gelecek yaz denize açılmak için hazırlıklar yapılıyor" dedi.  

Uluslararası Kuşatmayı Kırma Komitesi, deniz ablukasını kırma faaliyetleri için uluslararası çabaların yanı sıra Batı ve Arap dünyasında siyasi ve halk baskısı faaliyetlerini koordine etmeye çalışıyor. Ablukayı kırmanın 2023'ün en önemli önceliklerinden biri olduğu açıklanıyor. 

Birawi, "Gazze Şeridi'nde halkımıza uygulanan kuşatmayı kırmaya ve kuşatmanın hayatlar üzerindeki yıkıcı etkilerini hafifletmeye odaklanmanın önemini hisseden Batı'daki bazı dayanışma örgütleriyle etkin çalışma imkanına dair işaretler var" dedi. 

İsrail 'saldırı' dedi

İsrail basınında Gazze ablukasının kırılmasına karşı çıkan haberlerde ise 'So Far' adlı örgütün açıklkmalarına yer verildi. Örgütten yapılan açıklamada ise Gazze'ye deniz filosunu organize etmekten sorumlu olanların İsrail'e sivil bir eylem olarak saldırmayı planlamakla suçluyorlar.

Mavi Marmara derneği 'hazırız' mesajı

2010 yılında yaşanan Mavi Marmara katliamında şehit olanların yakınlarının ve yaralıların kurduğu Mavi Marmara Derneği de 2023 Eylem Planı için “hazırız” mesajı vermişti.

Ortadoğu Haber