İtalyan Kültürel Etkileşim Merkezi işbirliğinde sahnelenen oyunda 6 İtalyan genç de yer aldı.

Eğitimi Eğlenceyle Buluşturan İmam Çocuklara Camiyi Sevdiriyor Eğitimi Eğlenceyle Buluşturan İmam Çocuklara Camiyi Sevdiriyor

1948'de topraklarından zorla çıkarılan bir Filistinlinin hikayesinin anlatıldığı "Bana Kalan" isimli tiyatro oyununda Filistinlilerin İsrail tarafından gasbedilen mülklerine dönüş hakkı ele alındı.

Etkinliğin koordinatörü Kerim Cad, Filistin davasına destek veren İtalyan aktivistlerle gerçekleştirilen bu etkinliğin, çeşitli ülkelerde mülteci kamplarına tehcir edilmiş Filistinlilerin dönüş hakkına vurgu yaptığını belirtti.

Sanatın belli bir fikri sunmak için güçlü bir mesaj olduğuna dikkati çeken Cad, bu şekilde gelecek nesillere uluslararası kararlarla güvence altına alınan dönüş hakkının hatırlatıldığını dile getirdi.

İsrail güçleri, 1948'de yaklaşık bir milyon Filistinliyi zorla topraklarından çıkararak sürgün etmiş, Filistinlilere ait 675 köy ve kasaba yok edilmiş, binlerce Filistinli öldürülmüştü.

Halihazırda Filistin'in içinde ve dışında 5,9 milyon Filistinli mülteci bulunuyor.

AA-20230107-29936223-29936222-GAZZEDE_ITALYAN_GENCLERIN_DE_ROL_ALDIGI_FILISTINLILERIN_DONUS_HAKKININ_ANLATILDIGI_TIYATRO_OYUNU_SAHNELENDI